Odpowiedzi

2010-04-08T19:40:41+02:00
Jednopienne - organy meskie i zenskie na tym samym osobniku
rozdzielnoplciowe- musi dosjsc do spotkania męskiej i zenskiej komorki rozrodczczej w celu zaplodnienia
wiatropylne-nasione roznoszone przez wiatr
wiatrosiewne- siane przez wiatr
nagolalozkowa-zalazek nie ma otoczki
nagonasienna- nie produkuje owocu
7 3 7
2010-04-08T19:47:34+02:00

Sosna jest rośliną jednopienną - kwiaty męskie i żeńskie rosną na jednym osobniku . Sporofit to dojrzała roślina drzewiasta. Sosna zwyczajna zaczyna kwitnąć między 20 a 30 rokiem życia. Wiosną, w maju, na niektórych pędach pojawiają się kwiatostany żeńskie w postaci czerwonych szyszek i kwiatostany męskie w kształcie żółtego kłosa. Każdy kwiatostan żeński składa się z wielu kwiatów żeńskich będących owocolistkamiSosna jest rośliną rozdzielnopłciowa, ale jednopienną tzn. że wytwarza kwiaty żeńskie i męskie na jednym drzewie. Kwitnie w maju. Kwiatostany żeńskie wyrastają na wierzchołku najmłodszych łodyżek i maja postać małej czerwonej szyszeczki składającej się z pojedynczych kwiatków.


Sosna jest wiatropylna tzn. zapylenie to przedostanie się pyłka na okienko zalążka dzięki wiatrowi. Gdy pyłek znajdzie się na okienku zalążka wytwarza łagiewkę z komórki wegetatywnej, która wrasta w zalążek. Łagiewka tworzy kanalik, którym plemnik z pyłku wędruje do rodni. Do zapłodnienia nie potrzebna jest woda. Po zapłodnieniu tworzy się zygota a z niej nasiono sosny


wiatrosiewna jest to jeden ze sposobów rozpszestrzenienia nasion i owoców u roślin, polegający na roznoszeniu ich przez ruchy powietrza , rozniszenie to następuje gdyż nasionka są bardzo lekkie i łatwo wiatr je roznosi :):)


Na owocolistkach znajdują się zalążki. Są nagie,nie są niczym okryte. Właśnie stąd nazwatych roślin, "nagozalążkowe"


Rośliny te charakteryzują się tym, iZ zalążki są zupełnie nagie. natomiast rozwój nasion następuje na owocolistkach.
36 4 36