Analiza obrazu ,,Lekcja tańca'' i ,,Panna Recamier''. Autor: Edgar Degas. Jeżeli ktoś chce zdjęcie to tutaj: http://pl.wikipedia.org/w/index.php?title=Plik:Edgar_Germain_Hilaire_Degas_021.jpg&filetimestamp=20050519085608 ------> lekcja tańca, a panna recamier tutaj ----> http://www.empire.k12.ca.us/capistrano/Mike/RECAMIER.JPG i jeszcze analiza obrazu ,,Pod brzmieniem nieszczęścia'' - Teodor Axentowicz. Link do zdjęcia: http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/8/83/Teodoe_Axentowicz_Pod_brzemieniem_nieszcz%C4%99%C5%9Bcia.jpg/200px-Teodoe_Axentowicz_Pod_brzemieniem_nieszcz%C4%99%C5%9Bcia.jpg

1

Odpowiedzi

2009-11-04T13:03:49+01:00
Lekcja tańca:
Kompozycja obrazu jest otwarta i dynamiczna, a także luźna i wieloplanowa, przy czym są one niewyczuwalne.Autor zastosował tu perspektywę linearną z układem kulisowym.Dominantę kompozycyjną stanowią postacie na pierwszym planie,lecz obraz nie posiada wyraźnego centrum.Horyzont jest tu wyraźnie zaznaczony.Napięcia kierunkowe sugerują ruch i podkreślają dynamizm.
Źródło światła nie jest widoczne. Jest ono naturalne, nieokreślone i rozproszone.Najciemniejszy punkt obrazu stanowi zacieniony kąt sali na pierwszym planie.Jasne plamy barwne to przede wszystkim liczne bliki które wydobywają refleksy światła ze strojów tancerek.Światło ostro modeluje formę,a jego kierunek podkreślony jest duktem pędzla.
Gama barwna jest szeroka,dominuje jednak biel, brązy i zielenie.Występują także kolory złamane.Występują kontrasty walorowe, a także kolor lokalny i relatywizm barwny.Jest to przykład malarstwa chromatycznego.
Jest to malarstwo olejne,impresjonizm.
2 4 2