Odpowiedzi

2010-04-08T19:46:11+02:00
SZKŁO ARTYSTYCZNE: wyroby szklane indywidualnie ukształtowane i zdobione. Szkło artystyczne kształtuje się na gorąco z masy płynnej i metoda obróbki ręcznej. Dekorowane emaliami, złoceniami, szlifowaniem.
SZKŁO CZESKIE: (półkryształ), nazwa szkła o dużym współczynniku załamania światła, w skład których, oprócz tlenków krzemu, sodu i wapnia wchodzą głównie tlenki baru i potasu. Używane jako luksusowe szkło gospodarcze.
SZKŁO KRYSZTAŁOWE: (kryształ, szkło ołowiowe) szkło krzemowo-ołowiowe o dużym współczynniku załamania światła i dużej gęstości, służy do wyrobu przedmiotów dekoracyjnych (wazonów, kielichów itp.) zdobi się je zazwyczaj szlifowanymi ornamentami.
SZKŁO METALICZNE: stop amorficzny (bezpostaciowy) dwu lub wielo składnikowy, w którym składnikiem podstawowym jest metal. Otrzymywane przez tak szybkie schłodzenie ze stanu ciekłego by nie zdążyły się wytworzyć zarodki krystalizacji (10^10 K/s).
ZKŁO ŚWIATŁOCZUŁE: (szkło fototropowe lub szkło fotochromowe) szkło, które pod wpływem określonego rodzaju promieniowania zmienia swoje właściwości np. barwę. Stosowane głownie w okularach a także w budownictwie i motoryzacji.
SZKŁO WODNE: wody roztwór krzemianu sodu lub potasu, syropowata ciecz. Stosowane do impregnacji tkanin, papy, drewna, klejenia szkła, wyrobu kitów farb ognioodpornych.
SZKŁO BEZPIECZNE: jest to rodzaj specjalnego szkła, które w wyniku hartowania po rozbiciu rozpada się na małe kawałki o zaokrąglonych, niekaleczących krawędziach. Jednym z rodzajów tego szkła jest szkło zbrojone. Jest ono walcowane z wtopioną siatką metalową, co zapobiega rozpryskiwaniu się szkła przy pęknięciu. Szkło to jest głównie stosowane w budownictwie i motoryzacji (szyby samochodowe).
SZKŁO POTASOWE: składa się głównie z K2O (tlenku potasu), CaO (tlenku wapnia) i SiO2 (tlenku krzemu). Jest to szkło trudno topliwe, więc znalazło sobie zastosowanie w laboratoriach chemicznych. Jest ono niezastąpione, gdyż nawet na lekcjach chemii często ogrzewamy probówki do wysokich temperatur. Zwykłe szkło w tych warunkach odkształciłoby się i niemożliwe byłoby przeprowadzania doświadczeń laboratoryjnych.
ZKŁO SODOWE: ma natomiast niską temperaturę topnienia. Składa się głównie z tlenku: sodu, wapnia i krzemu. Ma bardzo duże zastosowanie w życiu codziennym. Z pewnością sami nie zdajemy sobie sprawy, jak często się z nim spotykamy. Szkło to służy do wyrobu sprzętów codziennego użytku takich jak: szklanki, naczynia i szyby okienne. Również stosujemy je do produkcji opakowań szklanych; butelek i słoików.
SZKŁO KWARCOWE: składa się głównie z tlenku krzemu. Jest trudno topliwe. Ma dużą odporność na zmiany temperatury. Cechuje je też dobra przepuszczalność promieni widzialnych. Szkło kwarcowe znalazło sobie zastosowanie w produkcji naczyń laboratoryjnych i elementów aparatury optycznej. Jednak głównie służy do produkcji lamp kwarcowych.
3 4 3
2010-04-08T19:49:30+02:00
1.SZKLO- substancja bezpostaciowa do produkcji ktorej uzywa sie 3 podstawowe skladniki :
-SiO2 - tlenek krzemu (IV) , piasek kwarcowy
-CaCO3- węglan wapnia , wapien
- NaCO3 - weglan sodu , soda
2.Rodzaje szkla :
a) szkla sodowe
b)szkla potasowe
c)szkla kwarcowe
d) szkla olowiowe
;P
109 4 109