Odpowiedzi

2010-04-08T22:22:33+02:00
1. Osiągnięcie największej potegi wśród plemion germańskich najeźdzców (Wkrótce po upadku Imperium Rzymskiego).
2.Osiedlenie się na terenie dzisiejszej Belgii i przystąpienie do podboju Galii.
3. 496r. - Władca Franków Chlodwig z rodu Merowingów przyjął chrzest w obrządku katolickim (zapewniając swojemu państwu poparcie chrześcijan zamieszkujących Galię od czasów Rzymu), odtąd podboje Franków uchodziły za walkę z niewiernymi.
4.Pod koniec VIIw. urząd majordomów zaczęli dziedziczyć przedstaiciele Karolingów
5. 732r. - Majordom Karol Młot podczas bitwy pod Poitiers (czyt. płatje) pokonał wojska muzumanów nacierających z południa co powstrzymało napływ islamu do Europy Zachodniej ( w tym czasie odzyskiwanie południowej Francji
zajętej przez Arabów).
6.Dzieki zasługom kolejnych majrdomów Karolingowie uzyskali silną pozycję w państwie a w tej sytuacji syn Karola Młota, Pepin Krótki w 751r. odsunął od władzy ostatniego z Merowingów - Childeryka.
7. Papież uznał nowego władcę na tronie Franków w zamian za udzielone wsparcie w bitwach z germańskim ludem Longobardów.
8. 756r. - Na ziemiach odebranych germanom powstało Państwo Kościelne pod rządami papieża, a Karolingowie władali Zachodnią Europą przez kolejne 150 lat.
9.Po śmierci Pepina władzę objął jego syn nazywany przez potomnych Karolem Wielkim
10.Karol Wielki pokanał Awarów, podporządkował sobie plemiona Sasów i nawrócił je na chrześcijaństwo, a na Płwyspie Iberyjskim zaczął odzyskiwać ziemie które od prawie 100 lat należały do muzumanów. A na prośbę papieża pomógł pokonał znowu zagrażających Państwu Kościelnemu Longobardów.
11.Reformy Karola Wielkiego (uporządkowanie prawa, wprowadzenie srebrnej monety, usunięcie stanowiska majordoma i podzielenie obowiązków do innych urzędników itp.)
12. 800r. - koronowanie Karola Wielkiego w Rzymie na cesarza przez papieża(Dzięki temu uznany został za spadkobiercę dawnego Imperium Rzymskiego, naważniejszego monarchę w Europie a także głównego obrońce Kościoła)
13. 843r. - zjazd w Verdun na którym podzielono imperium Karolingów (między synów Ludwika Pobożnego) na trzy dzielnice które z czasem przekształciły się w odrębne państwa czyli Francję,Niemcy oraz Włochy.

No myślę że chyba tyle wystarczy :)
3 5 3