"Świat jest teatrem. Aktorami są ludzie" - pisał W. Szekspir w "Jak wam się podoba". Czy rzeczywiście my, ludzie tylko gramy narzucone nam z góry role i nie mamy wpływu na własny los? Przedstaw swoje rozważania w formie rozprawki. Posłuż się przykładem jednej postaci literackiej, jednej historycznej i jednej współczesnej (co najmniej 20 zdań)

1

Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2010-04-08T20:27:40+02:00
Motyw życia jako teatru pojawia się w dramacie twórcy teatru elżbietańskiego, W. Szekspira pt" Makbet". Stojący u progu śmierci Makbet snuje reflekcje na temat bezsensu życia ludzkiego. Życie nazywa teatrem, w którym rozgrywa się przedstawienie. Po jego zakończeniu, człowiek, odgrywający swą rolę odchodzi w zapomnienie. Wydaje mu się, że jego życie było ważne, znaczące, tymczasem w obliczu wszechświata i wieczności trwało chwilę i miało znikomą wartość.
W utworze tego samego autora pt"Hamlet" teatr pojawia się także w metaforycznym znaczeniu. Człowiek gra w życiu, udaje. Maskę szaleńca przywdziewa główny i tytułowy bohater by móc zrealizować plan zemsty. Wie, że zginie jako człowiek obłąkany i dlatego prosi swojego pryjaciela, Horacja, by przekazał prawdę o nim. Hamlet nie godzi się na zbrodnię, może jej dokonać tylko jako człowiek obłąkany. Mówi "świat wypadł z formy" i dlatego sam również "wypada z formy". Doprowadza winnego śmierci ojca Klaudiusza do śmierci, ale sam również ginie.

Tyle mam:/