Odpowiedzi

2010-04-08T21:00:06+02:00
1. Zwycięstwo

Nauczyła dzieci wiejskie czytać, rozmiłowała w lekturze część starszej młodzieży. Książki które wypożyczała były zastarzałe i brudne, co świadczy o ilości czytelników, realizowała hasła z epoki, w której żyła ,,pozytywizm", szerzyła oświatę wśród ludu odniosła sukces jednostkowy, gdyby wszyscy postępowali tak jak ona kraj szybciej by się rozwijał ucząc czytania i pisania, wypożyczając książki uświadomiła społecznie i kulturalnie ludzi na wsi, zwalczała ciemnotę, napisała ,,Fizykę dla ludu" która miała służyć szerszemu rozwojowi oświaty, zasłużyła na miłość i wdzięczność ludzi. Zostawiła po sobie dobre wspomnienia, ludzie martwili się o nią w czasie jej choroby jak wynika z listu do końca zachowała dobry humor uczyła się, i kupowała książki nie rezygnowała ze swoich ideałów i posłannictwa. To śmierć przerwała jej pracę, a nie zniechęcenie i rezygnacja z obranej drogi postępowania.


2. Klęska

Zmarnowała życie, niepotrzebnie umarła w młodym wieku, żyła w tragicznych warunkach materialnych i higienicznych, zbyt wiele poświęciła, przyniosło to mały efekt, podjęty przez nią jednostkowy wysiłek nie mógł spowodować generalnej zmiany w życiu ludu.


3. Pośrednie

Życie Bozowskiej nie było ani całkowitym zwycięstwem ani całkowitą klęską. W prawdzie Bozowska konkretnie nie zmieniła doli ludu, ale odniosła moralne zwycięstwo. Nie poddała się, nie zdradziła młodzieńczych ideałów, realizowała jak tylko mogła szczytne cele (oświata dla ludu). Jest postacią piękną, szlachetną, godną podziwu, przęciwieństwem oportunisty - Obareckiego


Jak bedziesz chciala wiecej to napisz ok ;p