Napisz rozprawkę temat: Autor zwraca się do czytelkinów : Posłuchajcie opowieści o ludziach, którzy w tych niesamowitych czasach potrafili żyć pełnią życia. Jak rozumiesz to sformuowanie ? W czym przejawia się pełnia życia bohaterów tej książki ?

tą rozprawke mamy po książce "Kamienie na szaniec"

Ma ona być na conajmniej 2 strony A5.
Poziom 3 gimn !!

Do niedzieli !

Ja nie wiem o co chodzi ale jak chcesz się o cos zapytać pisz 5983692

1

Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2010-04-09T19:46:50+02:00
Autor zwraca się do czytelników : Posłuchajcie opowieści o ludziach, którzy w tych niesamowitych czasach potrafili żyć pełnią życia.
Choć czasy w których żyli nie sprzyjały rozwojowi kultury, edukacji ani zabawom, nielicznym, takim jak Rudy, Zośka, Alek i ich koledzy, potrafili żyć w dwóch światach i łączyć życie młodych Polaków, którzy traktują wszystko z przymrużeniem oka i rozwijają się, jak gdyby nigdy nic, oraz prawdziwych bohaterów, którzy krwią gotowi są płacić za wolność kraju.
Bohaterowie książki ,,Kamienie na szaniec” często zbierali się razem, rozmawiali, wymieniali poglądy, traktując wojnę jako temat do ciekawych rozmów, a nie płaczu i paniki. Jako jedni z pierwszych zorganizowali w Warszawie komplety matematyki, fizyki i cykle dyskusji historycznych oraz światopoglądowych. Choć dawniej nie wszyscy lubili się uczyć, teraz nauka ich pasjonowała, wiedzieli, że przyszłość kraju leży na ich barkach i jeśli nie udźwigną ciężaru, to będą winni za śmierć Polski. Bo kraj jako terytorium to jedno, a jego duchowość i sposób myślenia obywateli, to co innego.
Chłopcy potrafili śmiać się z tematów, które innych przyprawiały o dreszcze. Podczas spotkań nie dyskutowali o tym, że kolejnych ludzi wywożą do Oświęcimia, gdzie są mordowani, albo, że Hitler panuje już prawie nad całą Europą. Oni planowali zmiany rządów, wymyślali rozkazy, które wydaliby państwom sąsiednim. Jeśli o problemie się nie dyskutuje, to go nie ma... Być może właśnie do tej zasady się stosowali.
Krzysztof Kamil Baczyński w jednym ze swych wierszy, ,,Z głową na karabinie” mówi, by młodzi Polacy wyłączyli swe umysły i serca na czas walki, bo inaczej, kiedy Polska zwycięży, nie będą w stanie wrócić do normalnego życia. Pokolenie kolumbów tak też zrobiło – podczas obrony kraju nie myśleli o tym co robią, że odbierają życia innym, po prostu walczyli. Lecz kiedy walka się kończyła, spotykali się z przyjaciółmi, gdzie na nowo ich serce i dusza pracowały na prawidłowych obrotach, rozwijali się, uczyli, nie pozwalali upaść kulturze polskiej.
Czy młodzi Polacy wyszli z tej próby, jaką była wojna, zwycięsko? Zdecydowanie tak. Bo potrafili bawić się, cieszyć każdą chwilą, nie tracić woli walki i siły ducha. Kiedy dorośli pogrążeni byli w zadumie i smutku, oni zachowywali się, jakby problemu nie było. Lecz kiedy trzeba było działać, działali. Nie zważając na skutki, nie bojąc się śmierci.

Pozdrawiam:)
7 3 7