Odpowiedzi

2010-04-08T21:47:52+02:00
Wydalnicze narządy zwierzą i człwieka służą do wydalania z organizmu zbędnych i szkodliwych substancji;u kręgowców właściwym narządem wydalniczym są nerki,u bezkręgowców głównie protonefrydia,matanefrydia,cewki Malpighiego;funkcję narządów wydalniczych pełni też końcowy odcinek przewodu pokarmowego [wydalanie kału],skóra [wydzielanie potu] oraz płuca i skrzela [usówanie CO2].
2010-04-08T21:50:33+02:00
Chodzi Ci chyba o mechanizm powstawania moczu :]. A wiec....

Proces zachodzi w niewielkich elementach nerki zwanych nefronami. Nefrony filtruja krew i wytwarzaja mocz. Tetnica doprowadzajaca krew do nerki rozgałęzia sie na naczynia wlosowate, a te tworza klebuszki naczyniowe, wewnatrz torebki nefronu. Wysokie cisnienie krwi powoduje przenikanie osocza razem z rozpuszczonymi w nim substancjami. Duze cząsteczki takie jak białka, a takze krwinki, pozostaja w naczyniach. Tak powstaje MOCZ PIERWOTNY. Z torebki splywa do czesci prostej kanalika nefronu .Nastepuje w nim odzyskiwanie wiekszosci przydatnych jeszcze substancji. Tak oto mocz pierwotny zostaje zagęszczony i powstaje MOCZ OSTATECZNY, słpywajacy do miedniczki nerkowej i dalej do pęcherza.

Pierwszy proces ktory opisałam to FILTRACJA :) czyli proces filtrowania krwi w klebuszkach naczyniowych. A drugi proces to RESORPCJA czyli wchłonięcie do krwi przydatnych substancji. W wyniku resorpcji powstaje mocz ostateczny zawierający:
- wodę
- mocznik
- kwas moczowy
- kreatynine
- barwniki
- związki nieorganiczne w postaci soli.
ZADANIE POWINNO BYC WYKONANE DOBRZE. POZDRO
2010-04-08T21:50:43+02:00
Wydalnicze narządy zwierzą i człowieka służą do wydalania z organizmu zbędnych i szkodliwych substancji kręgowców właściwym narządem wydalniczym są nerki,u bezkręgowców głównie protonefrydia,metanefrydia,cewki Malpighiego funkcję narządów wydalniczych pełni też końcowy odcinek przewodu pokarmowego [wydalanie kału],skóra [wydzielanie potu] oraz płuca i skrzela [usuwanie CO2]
Składa sie on z 2 nerek przypominających swoim kształtem ziarna fasoli leżą one w tylnej części jamy brzusznej, w części lędźwiowej. Każda nerka posiada wgłębienie ,skąd odchodzą moczowody. Moczowody dochodzą do pęcherza moczowego ,potem ostatnią częścią układu wydalniczego, czyli cewką, mocz wydostaje się na zewnątrz.