Zadanie 1
Omów przystosowanie dżdżownicy do życia w glebie
Zadanie 2
Podaj charakterystyczne cechy zamkniętego układu krwionośnego
Zadanie 3
Wymień przystosowania pijawek do pasożytniczego trybu życia
Zadanie 4
Omów znaczenie dżdżownic w rolnictwie.
Proszę o szybką odpowiedź. Pozdro :)

2

Odpowiedzi

2010-04-08T21:11:56+02:00
Zad2
Zamknięty układ krwionośny ma tą cechę że krew krąży w naczyniach krwionoścnych nie wychodzi poza ich obreb.
Zad4
Poprostu spulchniają glebe;)
6 2 6
Najlepsza Odpowiedź!
2010-04-08T21:45:54+02:00
1.Cialo pierścienic pokrywa warstwa śluzu i ochronny, oskórek, poruszanie się pierścienic polega na skurczu mięśni powodujących naprzemienne zwężenie się i rozszerzanie segmentów ich ciała. U wielu po bokach ciała występują pęki szczecinek,które zapewniają zwierzęciu przyczepność w trakcie ruchu lub pływania. Oddychają całym ciałem
2.Większość tych bezkręgowców ma zamknięty układ krwionośny. Oznacza to ze krew nie wylewa się do wnętrza ich ciała, lecz krąży w systemie zamkniętych naczyń krwionośnych. Wzdłuż ciała dżdżownicy biegną dwa główne naczynia grzbietowe i brzuszne, które w każdym segmencie łączą się ze sobą naczyniami okrężnymi. Funkcje serca pełnią niektóre naczynia okrężne i naczynia grzbietowe.
3.Na obu końcach ciała posiadają przyssawki, którymi przysysają się do żywiciela. Ułatwia im to pobieranie pokarmu .Po środku przedniej przyssawki znajduje się otwór gębowy z trzema szczękami, które służą do nacinania skory żywiciela .Pijawki wydzielają substancje przeciw krzepnięciu krwi .W ich jelicie znajdują się uchyłki magazynujące krew dzięki temu pijawka może jednorazowo zgromadzić dużą ilość krwi ,a następnie przeżyć dwa lata bez pobierania pokarmu .
4.W rolnictwie dżdżownice maja bardzo duże znaczenie, ponieważ orzą ziemie i natleniają ją.
12 3 12