Odpowiedzi

2010-04-08T21:35:58+02:00
Michaś to tytułowy bohater noweli Henryka Sienkiewicza pt. "Z pamiętnika poznańskiego nauczyciela". Jedenastoletni chłopiec który po śmierci ojca postanowił wyjechać do poznania. Jedyni członkowie rodziny jacy mu zostali to mama i jego siostra - lola. Podczas nauczania zamieszkał on u byłego nauczyciela, pana Wawrzynkiewicza.
Chłopiec był bardzo delikatnej budowy. Był szczupły, o chudych ramionach. Przez to nie umiał poradzić sobie z ciężarem tornistra. Miał on mizerną, bladą twarz nad którą kontrastowały ciemne, bujne włosy. Był bardzo podobny do matki a po jego wyglądzie można było odczytać jego stan emocjonalny.
Michaś bardzo przykładał się do nauki, jako sprawę priorytetową stawiał odrobienie zadania domowego. Jednocześnie był wymagający wobec siebie i oprócz zadania domowego ogromną wagę przywiązywał do nauki i uczył się nawet gdy pan Wawrzynkiewicz mu odradzał. Podczas lekcji z bólem znosił uwagi niemieckich nauczycieli wobec historii polski co świadczy o jego patriotyźmie. Bardzo martwił się o zdrowie matki podczas gdy nie uważał na swoje.
Według mnie Michaś jest postacią dwojaką. Z jednej strony można podziwiać upartość z jaką dążył do celu ale na tym moim zdanie sie kończy. Nie myślał on przyszłościowo i wszystko stawiał na jedną kartę co jest ryzykowne. Nie słuchał on także rad innych. Nie jest on godny podziwu ponieważ przez swoje postępowanie wykończył sam siebie.