Odpowiedzi

  • ojj
  • Początkujący
2010-04-08T21:54:52+02:00
Kondrad jest postacią tajemniczą tak jak romantyczni bohaterowie w poetyckich powieściach Bajrona. Widział potęgę zakonu i dlatego obawiał się o przyszłośc swojej ojczyzny. To Halban powiedzial mu ,ze jedyną bronią niewolnika jest podstęp .Kondrad cierpi , że musi oszukiwac i zdradzać , dlatego mówi do Aldony "stokroć przeklęta godzina , w której od wrogów zmuszony, chycę sie tego sposobu". Pamiętamy że bohater nasz jest rycarzem , a przecież wybierając sposób lisa udawał , posługiwał sie fałszem , obłudą , niemogł zdobyć się na udzial w otwartej walce. Na codzień obracał się w świecie podłości i kłamstawa. Nie dla schlebiania swej sławie nie dla rozgłosu poświęcił szczęscie osobiste, opuścił ukochaną Aldonę pozbawił się rodzinnego domu - wszystko uczynił dla ojczyzny . Dltego do dnia dzisiejszego jest on symbolem bezkompromisowości i bezgranicznego poświęcenia.

Wallenrodyzm:
Postawa która cechuje działanie przy użyciu podstępu i zdrady w imię wartości wyższych

2010-04-08T22:02:25+02:00
1. Nie moze się cieszyc szczęściem w zyciu rodzinnym
2. Musi dokonać wyboru między miłością do Aldony, a poświęceniem się dla ojczyzny,
3. Konrad przeżywa wewnętrzny konflikt dwóch równorzędnych racji; musi wybierać pomiędzy nakazami honoru rycerskiegho i chrześcijańskiej moralności a obowiązkiem patriotycznym,koniecznością walki z wrogiem ojczyzny środkami nieetycznymi (zdradą, podstępem) - wybiera obowiązek patrotyczny poświęcając honor,szczęście osobiste i Aldony oraz życie, walczy drogą podstępu, kłamstwa i zdrady.
4. Dręczą go ciągłe wyrzuty sumienia
5. Ponosi klęskę osobistą, musi zginąć spełniwszy swoje zadanie, ale poświęceniem swoim wybawia Litwę od terroru Krzyżaków, obala potęgę zakonu przynajmniej na 100lat,
Wallenrodyzm - postawa bohatera romantycznego, zaczerpnięta z poematu Mickiewicza "Konrad Wallenrod", charakteryzująca się tym, że bohater oprócz tego że posiada typowe dla romantyka cechy, działa jeszcze drogą podstępu i zdrady, ale dla wyższych wartości, dla dobra ogółu, ojczyzny (nie dla celów osobistych) i to działanie tzw. "fałszywej maski" staje się przyczyną jego konfliktu wewnętrznego i prowadzi do jego klęski.