Bardzo proszę o szybką odpowiedz !1.Wyjaśnij, jak radzą sobie z produkcja przemysłowa panstwa, ktore nie posiadaja wlasnych złóz surowców mineralnych.

2.a) Wymień 3 kraje zaliczane do "azjatyckich tygrysów"
b)Napisz, kiedy nastąpił szybki rozwój gospodarczy tych państw.

3.a)Wymień surowce mineralne występujace w USA i w Szwajcarii.
USA-

Szwajcaria-

b)Wyjaśnij, w jaki sposób baza surowcowa wpłyneła na rozwój gospodarki Szwajcarii.

4.Państtwa położone w rejonie Zatoki Perskiej posiadaja bogate złoża ropy naftowej. Wiele z nich utrzymuje sie zeksportu tego surowca. W Arabii Saudyjskiej aż 75% wydatków budżetowych jest pokrywanych ze sprzedaży ropy naftowej.

a)Opisz zagrożenie gospodarki Arabii Saudyjskiej wynikające z uzalenienia dochodów państwa od sprzedaży ropy naftowej.

b)Napisz, w jaki sposób Arabia Saudyjska może przeciwdziałac tym zagrożeniom.

1

Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2010-04-10T17:30:13+02:00
1. IMportuja polprodukty i surowce
2.Chiny, Korea Poludniowa, Tajwan
b)1960 - do dzis
3.USA - Zasoby naturalne to m.in. węgiel, miedź, ołów, molibden, fosforany, uran, złoto, rtęć, nikiel, potas, srebro, wolfram, cynk, ropa naftowa, gaz ziemny, drewno i olbrzymie zasoby nie wykorzystanych jeszcze nasyconych bituminami łupków bitumicznych (do produkcji benzyny).
Szwajcaria-Wydobywa się głównie surowce do produkcji materiałów budowniczych (wapienie, margle) i sól kamienna
b)wg mnie to nie wplynela... czyli: Baza surowcowa Szwajcarii nie wplynela na jej rozwoj gospodarczy ze wzgledu na bardzo mala jej ilosc oraz jej niska cene rynkowa.

4a) Kiedy ropa naftowa sie skonczy kraje te zostana odciete od dostaw pieniedzy, kraje te po prostu upadna. Mozliwe jest rowniez ze kraje dzis kupujace rope zaczna stosowac energetyke jadrowa badz naturalna (wiatraki, hydroelektrownie) i nie beda potrzebowaly kupowania ropy od Arabow. Moga rowniez kupowac rope od innych panst.

b) przede wszystkim powinni ustalic, na ile jeszcze lat wystarczy im ropy do eksportu. powinni ustabilizowac cene barylki na jednym poziomie aby nie stracic kupcow. powinni obnizac cene aby krajom nie oplacalo sie korzystac z innych zrodel energii.