Odpowiedzi

2010-04-08T23:30:42+02:00
Aleksander Wielopolski nie ma akurat rocznicy urodzin. Ani nawet śmierci. Nie jest to też żadna szczególna rocznica związana z jego działalnością. Muszę przyznać, ze zaczął mi się kołatać po łepetynie w związku ze śmiercią Bronisława Geremka i przewalającą sie po internecie dyskusją o tym, czy Geremek był zdrajcą czy partriotą z wizją przyszłości Polski.

Sprawa jest dość prosta – człowiek, ktory w określonych warunkach geopolitycznych uznał, że poprawa sytuacji ojczyzny wymaga współpracy (ścisłej, nie “wallenrodzkiej”) z jednym z zaborców – Rosją. Dla realizacji wizji nie cofał się przed podjęciem najostrzejszych kroków – branka, skierowana w zasadzie przeciwko jego oponentom w stronnictwie czerwonych, była iskrą zapalną nieprzygotowanego powstania, ktore jak się zakończyło i jakie szanse miało – wszyscy wiemy… Człowiek, o ktorym jako o politycznym przeciwniku i orędowniku spraw Polski z najwyższym uznaniem wypowiadał się Bismarck, nie mogąc zrozumieć dlaczego Polacy sami pozbywaja sie tak silnej postaci. Człowiek skłócony z całym otoczeniem, okazujący jawną pogardę przeciwnikom, skazany na samotność, okrzyczany zdrajcą, uwikłany w prywatne spory chwały mu nie przynoszące bynajmniej… Jednoczeście zwolennik głębokich reform, doskonały administrator, budowniczy szkół elementarnych i średnich, twórca warszawskiej Szkoły Głównej, zwolennik rownouprawnienia Zydów… Slowem – wielki pozytywista w pełnym tego słowa znaczeniu.

Interesuje mnie zdanie Konfederatów na temat Wielopolskiego – uważacie go bardziej za patriote, czy bardziej za zdrajcę? Wiem, że to postać kontrowersyjna i wymykajaca sie prostym ocenom – ale ku czemu się bardziej skłaniacie?

Proszę jednocześnie tych którzy nosza się z zamiarem napisania bym nie porównywał Geremka do Wielopolskiego o podarowanie mi swoich wpisów, bo nie o to chodzi.
1 4 1