Bardzo ważne . Opracowanie filmu Katyń , pomoże mi w zaliczeniu historii , proszę o pomoc ;)
1)1.Zinterpretuj tytuł filmu(czyli wyjaśnij dlaczego reżyser nadał mu taki tytuł).
2)„Potrzebna jest pamięć. Zbrodnia Katyńska to przesłanie dla przyszłości” – wyjaśnij dlaczego obowiązkiem młodego pokolenia jest pamiętać o tamtej zbrodni. Użyj 2 argumentów z krótkim uzasadnieniem.

1

Odpowiedzi

2010-04-09T14:32:12+02:00
1. Tytuł filmu brzmi "Katyń" gdyż Katyń to wieś w Rosji położona niedaleko uroczyska Kozie Góry gdzie znajduje się tzw. Lasek katyński, który w latach 30. i 40. XX wieku pełnił rolę miejsca popełniania zbrodni przeciwko ludzkości oraz zbrodni wojennych.

2. Posłużę się dwoma cytatami ludzi, których można uznać za autorytety:
a) Hiszpańsko-amerykański pisarz i filozof George Santayana powiedział: "Ci, którzy nie pamiętają przeszłości, skazani są na jej powtarzanie." - człowiek nie znając historii, zapominając o niej będzie popełniał te same błędy co ludzie z poprzednich pokoleń, nie mając szansy (lub nie chcąc) na wyciągnięcie wniosków.
b) Angielski pisarz George Orwell zawarł w swojej najsłynniejszej powieści "Rok 1984" następujące zdanie: "Kto rządzi przeszłością, w tego rękach jest przyszłość." - należy, poprzez poznawanie historii (nie tylko w szkole, nie tylko poprzez książki itp.), poprzez nieodrzucanie jej jako czegoś co było kiedyś i co nas nie obchodzi doprowadzić do tego, że obraz przeszłości będzie obrazem prawdziwym a nie takim jaki panował w Polsce przez 45 lat, to aby za przeszłość uznawane było to co prawdziwe, to co zgodne z rzeczywistością, leży w interesie teraźniejszych jak i przyszłych pokoleń.
3 4 3