Odpowiedzi

2010-04-09T12:45:43+02:00
"Przedwiośnie" S. Żeromskiego jest powieścią o rozczarowaniu rozwojem sytuacji po odzyskaniu przez Polskę niepodległości.Przestrzega Polaków o zagrożeniu jakie widział, a w szczególności przed rewolucją komunistyczną.
Trzy częsci "Przedwiośnia" połączone są ze sobą głównym bochaterem Cezarym Baryką.Pierwsza opisuje rodzinne życie w Baku, druga obraz polskiej rzeczywistości, natomiast ostatnia część to odpowiedż o kierunek i rozwój państwa.
Scena finałowa pokazuje obraz Baryki, który staje na czele manifestacji robotników, lecz idzie na przód sam.Cezary patrzy na świat młodymi oczami, jest buntowniczy, zaborczy, pozbawiony oparcia.Losy jego są ukazaniem niebezpieczeństw jakie czyhają na polską młodzież.Rewolucja zawsze prowadzi mord,grabież i nigdy nie poprawi warunków życia zwykłych ludzi.Mity narodowe oraz rozterka między koncepcjami ustrojowymi w osobie Cezarego ukazują losy polskie.Szklane domy to mit, w którym wszyscy są szczęśliwi i równi, to początek nowej wspaniałej przyszłości.Powieść przedstawia też dwie koncepcje rozwoju kraju. Pierwsza opiera się na ewolucji, którą reprezentuje Szymon Gajowiec, zawiera ona postulaty gruntownych reform.Druga koncepcja reprezentowana przez Lulka to rewolucja, uważa że granice powinny istnieć ale klasowe nie państwowe.
Cezary Baryka to wzór człowieka sprawiedliwego i sprzeciwiającego się złu. Popiera państwo, lecz niebezpieczeństwo widzi w braku reform, oraz rozpaczy ludzi, którzy utracili nadzieję.Uważa , że w Polsce potrzebne są przemiany, lecz nie mogą odbywać się pod wpływem doktryn politycznych lub innych obcych wzorców.
8 1 8