Odpowiedzi

  • Użytkownik Zadane
2010-04-09T14:35:42+02:00
Gadziogłówka żółtonoga Gomphus flavipes to spora, bo długości około 55 mm i rozpiętości skrzydeł około 70 mm, żółto-czarna, rzadko spotykana i w Polsce chroniona prawem ważka. Występuje w dolinach dużych, nizinnych rzek. Można ją spotkać wśród krzaków rosnących nad ich brzegami. Dojrzałe samce można obserwować przez lornetkę, gdy podczas lotów patrolowych unoszą się nad środkiem rzeki, tuż nad wodą. Ważki te latają od czerwca do połowy sierpnia.
2010-04-09T14:39:02+02:00
Gadzigolka zoltonoga to spora bo glugosci ok 55cm i rozpietosci skrzydel do 77mm chroniona w polsce wazka. wystepuje w dolinach duzych, nizinnych rzek. mozna ja spodkac wsrod krzakow rosnacych nad ich brzegami.dojrzale samce mozna obserwowac przez lolnetke gdy podczas lotow unosza sie nad rzekami. wazki te lataja od czerwca do polowy sierpnia.
2010-04-09T14:40:50+02:00
Gadziogłówka żółtonoga to spora, bo długości około 55 mm i rozpiętości skrzydeł około 70 mm, żółto-czarna, rzadko spotykana i w Polsce chroniona prawem ważka. Występuje w dolinach dużych, nizinnych rzek. Można ją spotkać wśród krzaków rosnących nad ich brzegami. Dojrzałe samce można obserwować przez lornetkę, gdy podczas lotów patrolowych unoszą się nad środkiem rzeki, tuż nad wodą. Ważki te latają od czerwca do połowy sierpnia.
Gadziogłówki latają w pobliżu wód płynących, potoków i rzek. Często siadają na drogach, kamieniach położonych nad brzegami wód lub piaszczystych plażach. Są to ważki bardzo płochliwe, latają dość szybko, ale tylko na małe odległości.
Larwy rozwijają się w wodach płynących, gdzie często zakopują się w piasku lub w mule. Są mało ruchliwe. Całymi godzinami siedzą zagrzebane w piasku, potrafią jednak bardzo szybko i zwinnie poruszać się gdy zajdzie potrzeba. Pomagają sobie przy tym, gwałtownie wyrzucając wodę z jelita, co odrzuca je do przodu. Młode larwy odżywiają się młodymi bezkręgowcami, natomiast wyrośnięte mogą chwytać większe ofiary (nawet drobne rybki i kijanki). Rozwój larw w wodzie wynosi około 2-3 lata. Dorosłe ważki żyją kilka tygodni. Jaja przezimowują w wodzie i dopiero na wiosnę wylęgają się z nich "twory”, które trudno nazwać larwami. Są one powleczone błoną i dlatego nie mają możliwości poruszania nogami. Wkrótce z tych błon wydobywają się właściwe larwy i rozpoczynają życie w wodzie. Słabo przypominają postacie dorosłe. Mają mało ruchliwą głowę, niewielkie oczy i narządy gębowe skierowane do przodu (dorosłe ważki narządy gębowe mają skierowane do dołu).