Odpowiedzi

2010-04-09T22:31:55+02:00
Mona Lisa - obraz olejny namalowany na drewnie przez sławnego włoskiego malarza renesansu, Leonarda da Vinci. Obraz powstał w początkach XVI wieku, a obecnie znajduje się w paryskim Luwrze, będąc.
"Mona Lisa" jest obrazem charakteryzującym się raczej ciemnymi i chłodnymi barwami. Kompozycja jest zdecydowanie statyczna, lecz otwarta.
Leonardo, który jak na epokę, w której żył był wyjątkowo inteligentny ukrył na tym obrazie swój autoportret. Usta Mony są uchycone tuż przed uśmiechem (kobieta jest poważna, ale zaczyna się uśmiechać). Jest to jeden z najsłynniejszych i najbardziej cenionych obrazów z czasów renesansu. Obraz ten jest "słynny z tego, że jest słynny".
22 4 22
2010-04-09T22:33:19+02:00
Tytuł obrazu wziął się od imienia portretowanej kobiety.
Kompozycja statyczna, postać Giocondy – kompozycja w trójkącie
na pierwszym planie widać postać kobiety w swobodnej pozie „trzy czwarte” , na drugim planie – w tle – krajobraz.
Historia obrazu: Namalowany przez Leonarda da Vinci w latach 1503-1506, uznawany za jeden z najsłynniejszych obrazów w dziejach sztuki i będący pierwszym portretem nowożytnym

Portret Mony Lisy wywarł na mnie ogromne wrażenie i dlatego go wybrałem. Jestem pełen podziwu dla kunsztu i mistrzostwa Leonarda da Vinci. W perfekcyjny sposób oddał on za pomocą pędzla kobiece piękno.
21 3 21
Najlepsza Odpowiedź!
2010-04-09T22:48:17+02:00
PORTRET
To bardzo tajemniczy obraz , no bo co oznacza ten uśmiech!
Nie do końca też jesteśmy pewni - kim jest modelka; większość historyków sztuki twierdzi, że to żona patrycjusza (czyli zamożnego mieszczanina) Fransecsca del
Gioconda. W każdym razie pewne jest, że portret charakteryzuje się raczej ciemnymi i chłodnymi barwami, a kompozycja jest statyczna (nieruchoma).

MODELKA
Mona Liza to piękność - ale renesansowa (w tej epoce da Vinci tworzył). Dziś nie wszystkich zachwyca okrągła twarz - taka, jaką ma modelka. No cóż, każda epoka ma swe wzorce piękna. Kobieta - stanowiąca pierwszy plan - ukazana jest w swobodnej pozie, twarz ma zwróconą do widza, jej spojrzenie jest spokojne. Na twarzy można dostrzec błąkający się, delikatny uśmiech.

KRAJOBRAZ
Jest dziwny, można powiedzieć - groźny. Skaliste zbocza, kręte ścieżki, brunatna kolorystyka... a wszystko zasnute mgłą. Taki pejzaż nie za bardzo jest realistyczny, raczej bajkowy. I właśnie na tle takiego pejzażu została przedstawiona spokojna, pół uśmiechnięta renesansowa piękność. :)LICZe a naj.. tyle musialam pisać. hehee.. pliss daj najj'p-'[
21 4 21