Odpowiedzi

2010-04-09T17:06:07+02:00
Odpowiedź na pytanie zawarte w temacie nie powinna być trudna. Nie liczy się bowiem to, w co człowiek się ubiera i jak bardzo jest zamożny. Błędem byłoby ocenianie innych po wartościach zewnętrznych - ważniejsze są jego cechy wewnętrzne. To co swoją postawą reprezentujesz w 100% przebija to, jak się ubierasz. Postaram się udowodnić to w mojej pracy.

Zacznę od baśni duńskiego pisarza H.Ch. Andersena "Brzydkie kaczątko". Pokazuje ona nam, że dla ludzi często ważniejsze są cechy zewnętrzne. Brzydkie kaczątko zostało odrzucone przez innych właśnie ze względu na wygląd. Typowy schemat często zauważalny do dziś. Udało mu się jednak spotkać parę łabędzi, które nie przejęły się wyglądem, dały mu szansę i po bliższym poznaniu pokochały jego wnętrze. Nie miały pojęcia, że wkrótce on też stanie się pięknym łabędziem. Wniosek jest prosty - nie warto kierować się cechami zewnętrznymi.
Przejdźmy do przypowieści o "wdowim groszu". Niezamożna kobieta - biedaczka, chociaż widziała wielu ludzi oddających duże sumy na składkę, podeszła i dołożyła swój ostatni grosz. Jezus wtedy rzekł: " Zapewniam was, że ten oto grosz ma większą wartość niż najwyższa kwota tu oddana." Mamy więc dowód, że nie liczy się to, na jak wysokim jesteś stanowisku i ile posiadasz, tylko czy masz w sobie tyle szczodrości, by się tym podzielić.
Jako ostatni argument przypomnę o wielkim dziele bohaterki greckiego dramatu Sofoklesa - Antygonie. Dokonała ona czynu nieopisanego - urządziła pochówek bratu, tracąc przy tym życie. Nawet w dzisiejszych czasach, czytając tę lekturę, czujemy respekt dla niej, bo chociaż nie była ubrana w cudowne szaty ani zbyt bogata, to miała coś ponad to - serce i własne wartości. Była tak silna wewnętrznie, że sprzeciwiła się rozkazom władcy i zapewniła spokój wieczny bratu.
Myślę, że przedstawione argumenty potwierdzają postawioną przeze mnie tezę, iż prawdziwą wartością człowieka jest jego wnętrze. Dodam tylko, że piękne szaty i pieniądze szczęścia nie dają, więc bardziej opłaca się nam zadbać o piękno wewnętrzne.
5 4 5
2010-04-09T17:28:54+02:00
Każdy czlowiek chce być jak najlepszym. Często spotykamy się ze
stwierdzeniem: on jest bogaty, to musi być dobry. Niestety w wielu przypadkach to się nie sprawdza. Jest wiele takich sytuacji, w ktorych uboga osoba nie ma, a innemu odda cooćby ostatni kawałek chleba. W swojej pracy postaram się udowodnić, że oprócz dóbr materialnych człowiek posiada cechy, których nie można kupić za żadne pieniądze. I w tym tkwi właśnie jego wartość.
Z pewnością to cechy charakteru i osobowości decydują o tym, jacy jesteśmy. Doskonałym potwierdzeniem tego może być Antygona-główna bohaterka tragedii Sofoklesa. Chciała z szacunkiem pochować brata, nie pozwoliła na znieważenie jego ciała. W dzisiejszych czasach na palcach jednej ręki można policzyć, kto oddałby swoje życie, by kogoś z godnością pochować. Następnym przykładem potwierdzającym moją tezę może być utwór napisany przez Hansa Christiana Andersena - "Brzydkie kaczątko''. Niewinne zwierze stało się pośmiewiskiem. Przez swój wygląd było odrzucane i źle traktowane. Uważam także, że szacunek dla drugiego człowieka oraz wyrozumiałośćć to coś wyjątkowego. Ktoś może być dobrym dla rodziny, przyjaciół, natomiast nieszczęście obcego człowieka jest mu obojętne. Nie możemy być osobami zapatrzonymi w siebie i swój światopogląd! Przecież i nas może spotkać nieszczęście, czy chcielibyśmy, aby inni patrzyli na nas obojętnyn wzrokiem? Jestem przekonana również o tym, że wartość człowieka tkwi w jego codziennym zachowywaniu się. Po gestach, mimice możemy domyślić , jaki on jest. Często słyszymy: Pokaż mi, jak się zachowujesz, a ja powiem ci, kim jesteś. To doskonale sprawdza się w życiu. Podsumowując, dochodzę do wniosku, że życie oproczszczęścia niesie nqam mnóstwo niepowodzeń i porażek. Mimo to, powinniśmy tak żyć, aby innym to nie przeszkadzało, a wręcz przeciwnie-pomaagalo. Myślę, że przyslowia: "Miej serce i patrzaj w serce" oraz "Pieniądze to nie wszystko" są doskonałym podsumowaniem mojej pracy.
4 3 4