Pilne!!!
Zaprojektuj doświadczenie pozwalające rozróżnić marmur od skały gipsowej. W tym celu narysuj schemat doświadczenia, podaj stosowane odczynniki, zapisz obserwacje, sformułuj wnioski oraz zapisz równanie reakcji w formie cząsteczkowej.

1

Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2010-04-09T17:03:08+02:00
Marmury sa to skaly najczesciej pochodzenia osadowego, i majac eszerokie zastosowanie m.in w budownictwie, najszlachetniejsza z forma weglanów. marmur zbudowany jest zbudowany w weglanów wapnia orza magnezu, oraz inne domieszki. najlepsza metoda rozróznienia skal wapiennych od gipsowych bez poslugiwaniem sie egzotycznymi odczynnikami, jest kwas octowy. próbki skal najlepiej w drobnych kawalkach umieszczamy w naczynku, oraz uzywamy kwasu octowego, zalewajac kawalki. z obserwacji pierwszej zauwazamy ze skaly wapienne ropuszczaja sie tworzac roztwór rozpuszczalnej soli wapnia.
CaCO3 + 2CH3COOH = Ca(CH3COO)2 + H2O + CO2
zauwazamy ponadto wydzielajace sie pechezyki gazu, którym jest CO2 niepalny, wykryc mozeny poprzez uzycie wody wapiennej, w której to CO2 powoduje zmetnienie.
wniosek. marmur rozpuszcza sie w kwasie a gips nie poniewaz kwas octowy jest mocniejszy niz kwas weglowy ale slabszy od kwasu siarkowego
1 5 1