Odpowiedzi

2010-04-09T16:12:01+02:00
Państwo położone w Europie Wschodniej. Graniczy od północy z Białorusią, od zachodu z Polską, Słowacją i Węgrami, od południa z Rumunią i Mołdawią oraz Morzem Czarnym, od północnego wschodu i wschodu z Federacją Rosyjską. Ukraina jest członkiem-założycielem ONZ oraz organizacji regionalnych i subregionalnych tj. Wspólnota Niepodległych Państw, OBWE, GUAM i Organizacja Państw Morza Czarnego. Jedynym skrawkiem Ukrainy w Azji jest wyspa Tuzła w cieśninie kerczeńskiej.

Odessa

Odessa - to urocze miasteczko jest znanym uzdrowiskiem u wybrzeży Morza Czarnego. Poza szeroką ofertą kurortów i sanatoriów, możemy skorzystać tu z doskonale zagospodarowanych plaż.
Ukraina - Klasztor św. Pantelejmona w Odessie
Ukraina - Klasztor św. Pantelejmona w Odessie.

Odessa najpiękniejsza jest od strony morza. Turystów przybywających drogą morską, z pewnością zachwyci rozciągającą się na przestrzeni 500 m zabudowa Bulwaru Prymorskiego. Jednym z ciekawszych zabytków Odessy są 192 stopniowe schody łączące Bulwar nadmorski z Portem, tzw. Potiomkinowskie Schody z lat 1837-1832. Z miejscem tym wiąże się historia krwawego starcia załogi pewnego rosyjskiego pancernika z wojskiem carskim w 1905 r., którego obraz uwieczniony został w filmie: Pancernik Potiomkin.
Więcej…

Kijów

U zbiegu najważniejszych wodnych i lądowych szlaków komunikacyjnych Europy Wschodniej, już w V w n.e. powstała osada, z której z czasem rozwinęło się stołeczne miasto Ukrainy – Kijów.
Ukraina - Katedra świętej Zofii w Kijowie
Kijów - Katedra świętej Zofii

Na przestrzeni IX i XI w. miasto to było stolicą całej Rusi. Burzliwe dzieje Kijowa, przechodzenie kolejno przez litewskie, polskie i rosyjskie „ręce”, pozostawiły swój ślad w jego bogatej i zróżnicowanej architekturze. Dziś Kijów jest miastem w pełni zindustrializowanym, prężnym ośrodkiem przemysłowym i naukowo-kulturalnym Ukrainy.

Stolica państwa słynie przede wszystkim ze wspaniałych zabytków architektury i mnóstwa zieleni. Zwiedzimy tu także wiele ciekawych muzeów i galerii.
6 4 6
2010-04-09T16:15:49+02:00
Zabytki :
Chersonez Taurydzki
Czertomłyk
Gajmanowa Mogiła
Kamiana Mohyła
Kamienskoje
Kimmerikon
Korolewo
Kurhan Królewski
Kul-Oba
Neapol Scytyjski
Olbia (kolonia grecka)
Pantikapajon
Sołocha
Twierdza genueńska w Sudaku
Tołstaja Mogiła

Ukrainę najlepiej jest zwiedzać na przełomie wiosny i lata. Aura wtedy zdecydowanie sprzyja turystom, a dni są długie. Występujący w późniejszych terminach upał może okazać się ciężki do zniesienia, co dotyczy przede wszystkim wschodu kraju. Gorące wiatry gnają tutaj tumany piachu, a na stepie nie można znaleźć cienia. Warunki są także sprzyjające, również gdy nastanie wczesna jesień. Należy jednak się liczyć z nie najcieplejszymi nocami w nie ogrzewanych hotelach. W kilku miejscowościach pod koniec października wyciągi narciarskie będą już działać.

Ukraina znajduje się w klimacie kontynentalnym, co powoduje, że lepiej można odróżnić pory roku niż na przykład w Polsce. Niezwykle wyjątkowymi warunkami dla turystów może poszczycić się Krym, którego południowe wybrzeże leży w klimacie podzwrotnikowym typu śródziemnomorskiego. Temperatura nawet w zimie nie spada tu poniżej 0, a woda w morzu ma więcej niż 7 st. Celsjusza. Na Krymie lat zaczyna się już w połowie maja i trwa nieprzerwanie aż przez 5 miesięcy.

Ukraina turystom może zaoferować wiele atrakcji. Pośród nich jest zwiedzanie najciekawszych miast, jak Kijów, Lwów, Tarnopol oraz wyjazd na Krym. Kijów oferuje prawie wszystkie atrakcje turystyczne - znajdują się tu zabytki z Listy Światowego Dziedzictwa UNESCO, wiele świętych miejsc prawosławia, wiele pomników historii, dzieł architektury oraz ogrody i parki. Z kolei Lwów uważany jest za miasto, które najbardziej przysłużyło się ukraińskiej niepodległości. Lwów jest niepowtarzalny będąc ośrodkiem wielu barwnych kultur.

3 5 3