Odpowiedzi

2010-04-09T16:43:44+02:00
1)
Przyczyny wybuchu powstania:
- wybuch rewolucji w Paryzu
- obelenie dynastii Burbonów
- walka o niepodleglosc w Belgi
- pogloski o zbrojnej interwencji Mikolaja I w ramach Świętego Przymierza (Rosja, Austria, Prusy), we Francji i Belgii - w marszu na zachód miały wziąć udział również pułki polskie - co było niezgodne z konstytucją;
- zagrożenie aresztowaniem członków sprzysiężenia podchorążych Piotra Wysockiego ( ono przyspieszyło decyzję o wybuchu powstania).

Dlaczego poniosło ono klęske?
Poniewaz ostrozny i niezdecydowany Skrzynecki wstrzymal uderzenie na doborowe gwardie rosyjskie, co pozwoliło glownym silom rosyjskim ruszyc na odsiecz gwardii. W niedogodnej sytuacji Skrzynecki podjal wreszcie bitwe pod Ostrołęką (26 V 1831), ktora zakonczyla sie calkowitą kleska wojsk polskich. Niepowodzenia w działaniach wojennych doprowadziły w polowie sierpnia do rozruchow w Warszawie. Rzad podal sie do dymisji. Nowym prezesem rzadu wybrano gen. Jana Krukowieckiego, podobnie jak poprzedni przywódcy powstania niewierzacego w jego powodzenie. Tymczasem w pierwszych dniach wrzesnia na Warszawe od zachodu uderzyły wojska rosyjskie. Mimo zacietej obrony stolica 7 wrzesnia została zdobyta. Rzad przeniosl sie do Plocka. Zabraklo jednak woli dalszej walki. Poszczegolne oddzialy kapitulowaly badz przechodzily granice i zostaly internowane.

2.
Roznice:
a) Listopadowe:
- walka w "rozebranej" Polsce
- używanie na wiekszą skalę regualrnego, wyszkolonego wojska
- walka o niepodległość
b) Koscioszkowskie:
- walka w częściowo wolnym kraju
- walka w większości niewyszkolonych żołnierzy
- walka o odzyskanie ziem zabranych

Podobienstwa to :
walka przeciw rosjanom w obu powstaniach.
Polecam Ci sprawdzic link http://www.historycy.org/index.php?showtopic=31799 tu znajdziesz wszystko o podobienstwach i roznicach :) Pozdro :)
2 3 2
  • Użytkownik Zadane
2010-04-09T16:46:17+02:00
Przyczyny (powody ) : 1 łamanie autonimii 2 obsadzania urzędów jedynie ludzmi lojalnymi wobec urzędników carskich 3 działalność legalnie i nielegalnej opozycjii 4

Poniosło klęskę dlatego, że była duża przewaga liczebna rosjan, brak koordynacjii działań powstańczych, brak poparcia chłopów i brak poparcia ze strony państw zachodnich.

PS. Miałam to ostatnio na historii. - Mam nadzieję, że pomogłam - Pzdr. ;)

1 5 1