Odpowiedzi

2010-04-09T16:55:57+02:00
Tadeusz Andrzej Bonawentura Kościuszko herbu Roch III (ur. 4 lutego 1746 w Mereczowszczyźnie, zm. 15 października 1817 w Solurze) – generał polski i amerykański, inżynier fortyfikator, brał udział w wojnie o niepodległość USA, wzniecił antyrosyjskie powstanie w Rzeczypospolitej, Najwyższy Naczelnik Siły Zbrojnej Narodowej w insurekcji 1794.
40 3 40
Najlepsza Odpowiedź!
2010-04-09T17:14:41+02:00
Tadeusz Kościuszko żył w latach 1746 - 1817. Był generałem polskim i amerykańskim. Najwyższym Naczelnikiem Siły Zbrojnej Narodowej. Studiował w Paryżu jako królewski stypendysta oraz ukończył Szkołę Rycerską w Warszawie. Poprzez udział w wojnie o niepodległość Stanów Zjednoczonych został generałem brygady wojsk amerykańskich. W 1798 Kościuszko został nominowany przez Stanisława Augusta Poniatowskiego na generała majora wojska konnego. W Krakowie 24 marca 1794 pod jego przywództwem wybuchło powstanie zwane Kościuszkowskim, a on objął władzę, i został Najwyższym Naczelnikiem Siły Zbrojnej Narodowej. Największym sukcesem powstania jest rozbicie wojsk generała Tomasowa. Gdy dowiedziono o tym zwycięstwie wybuchło powstanie w Warszawie którym dowodził Jan Kiliński, a później na Litwie. Powstanie jednak nie niosło szansy na sukces, a on po przegranej bitwie pod Maciejowicami został uwięziony w twierdzy pietropawłowskiej w Petersburgu. Tadeusz Kościuszko zmarł w Szwajcarii i tam właśnie spędził ostatnie lata życia, pochowany jest na Wawelu. Kościuszko został bohaterem dzieł literackich. W latach 1820-1823 na jego cześć usypano Kopiec Kościuszki w Krakowie. Liczne pomniki i posągi w Polsce i USA zostały zadedykowane właśnie jemu. Obiekty geograficzne, miasta, hrabstwa, ulice, stowarzyszenia, szkoły i inne organizacje w obu krajach nosi nazwę Tadeusza Kościuszki i jest ich niezliczona ilość.

Ciekawostki
W Austalii:
Park Narodowy Tadeusza Kościuszki w Nowej Południowej Walii
Góra Kościuszki - najwyższy szczyt w Australii
W Stanach Zjednoczonych:
Hrabstwo Kościuszki w stanie Indiana
Kosciusko - miasto w stanie Mississippi
Inne:
Mosty Kościuszki - dwa główne Mosty w Nowym Jorku

Tadeusz Kosciuszko Camp czyli obóz szkoleniowy dla ponad 22 tysięcy polskich ochotników do powstającej we Francji Błękitnej Armii gen. Józefa Hallera, zorganizowany w l. 1917-1919 w kanadyjskim miasteczku Niagara-on-the-Lake na granicy z USA.

Fortyfikacje wokół West Point, najstarszej uczelni wojskowej w USA zaprojektował Tadeusz Kościuszko.
81 4 81