Przetłumacz:
Hiccups Forever.
Almost every one of us gets hiccups from time to time. It usually happens because we eat too fast or we laugh out loud. We know how to get rid of hiccups quickly because there are many home cures for that.
Others suggest drinking water. Differebt things help different people and usualy the hiccups are gone after a few minutes.
However, one man, Carles Osborne from Iowa, hiccupped for 68 years. At first it was 40 times a minute and then it slowed to 20 hiccups a minute. And strangely, his hiccups didn't start because he was eating too quickly.
The hiccups didn't stop him from leading a normal life. He had two wives and eight children. His hiccups stopped as mysteriously as they started.
His name is in Guinness World Record as the man with the Longest Attack of Hiccups.

1

Odpowiedzi

2010-04-09T17:18:01+02:00
Zawsze czkawka
Niemal każdy dostaje czkawkę od czasu do czasu. To zazwyczaj dzieje się ponieważ zjadamy za szybko albo śmiejemy się głośno. Wiemy jak uwolnić się od czkawki szybko, ponieważ jest wiele domowych lekarstw[sposobów ;)] na to.
Niektórzy sugerują picie wody. Inni myślą, że pomagają inni ludzie, ale zazwyczaj czkawka przechodzi po kilku minutach.
Jednakże jeden mężczyzna Carles Osborne z lowa, miał czkawkę przez 68 lat. Na początku to było 40 razy na minutę, a później wolniej 20 razy na minutę. Co dziwne, jego czkawka nie zaczęła się [z powodu, że/bo], on jadł bardzo szybko.
Czkawka nie spowodowała tego, że nie mógł prowadzić normalnego życia[a tak bardziej po polsku: Czkawka nie przeszkadzała mu w prowadzeniu normalnego życia]. On miał 2 żony i 8 dzieci. Jego czkawka skończyła się tak tajemniczo jak zaczęła.
On znajduje się w Księdze Rekordów Guinnessa jako osoba, która miała najdłuższą czkawkę.
2 5 2