Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2010-04-09T17:24:47+02:00
Wanda Rutkiewicz-Błaszkiewicz-ur. 4 lutego 1943 w Płungianach, zaginęła 13 maja 1992 na stokach Kanczendzongi w Himalajach. Polska alpinistka i himalaistka, z zawodu elektronik, jedna z najbardziej znanych Polek światowego himalaizmu. Jako trzecia kobieta na świecie i pierwsza Europejka stanęła na Mount Everest, najwyższym szczycie Ziemi, zaś jako pierwsza kobieta na świecie na szczycie K2.

Piętnaście lat temu, 12 maja, pod wierzchołkiem trzeciej góry świata, Kanczendzongi (8598 m), ostatni raz widziana była wybitna polska himalaistka Wanda Rutkiewicz. Kangczendzonga, po tybetańsku oznaczająca Pięć Wielkich Skarbnic Śniegu, miała być jej dziewiątym ośmiotysięcznikiem. Zamierzała zdobyć wszystkie (14), a tym samym Koronę Himalajów. Chciała być trzecią na świecie - po Messnerze i Kukuczce.

Urodziła się na Litwie w miejscowości Płungiany. Po II wojnie światowej z całą rodziną przyjechała do Łańcuta, a potem do Wrocławia. Maturę zdała w II Liceum Ogólnokształcącym we Wrocławiu, studiowała na Politechnice Wrocławskiej, z dyplomem inżyniera-elektronika pracowała w Instytucie Automatyki Systemów Energetycznych. Później przeniosła się do Warszawy, podjęła pracę w Instytucie Maszyn Matematycznych. Jeszcze w czasach licealnych zapowiadała się na świetną siatkarkę, grała w I lidze.

Wanda Rutkiewicz była także autorką i współautorką filmów i książek alpinistycznych

alexandra1212
1 3 1
2010-04-09T17:29:46+02:00
Wanda Rutkiewicz-Błaszkiewicz
Urodziła się na Litwie w Pługianach.
Po drugiej wojnie światowej przyjechała z całą rodziną do Łańcuta.
Studiowała na politechnice warszawskiej.
Pracowała w Instytucie Automatyki Systemów Energetycznych
Gdy przeniosła się do W-wy zaczęła pracować w Instytucie Maszyn Matematycznych.
Pierwsze kontakty ze wspinaniem miała w Górach Sokolich.
W 1962 roku podjęła się zrobienia kursu taternickiego na Hali Gąsienicowej w Tatrach który ukończyła.
Jej osiągnięcia są tak wysokie że stawiają ją w gronie najlepszych himalaistek w historii.
O swoich osiągnięciach i przerzyciach pisała często w czasopismach o podobnej tematyce.
2 3 2