Odpowiedzi

2010-04-09T18:20:37+02:00


I wojna światowa
Europejskie mocarstwa nie zamierzały rezygnować z kierunków ekspansji i innych celów swojej polityki. Wrogość między państwami regiony stała się przyczyną do wybuchu dwóch kolejnych wojen bałkańskich (1912-1913). Dnia 18 czerwca 1914 roku w stolicy Bośni – Sarajewie został zastrzelony arcyksiążę Franciszek Ferdynand – następca tronu Austro-Węgier, które oskarżyły Serbię o dokonanie tego zamachu. Doprowadziło to do wybuchu walk pomiędzy mocarstwami. Niemcy popierając Austro-Węgry wypowiedziały wojnę Rosji i Francji, natomiast przeciwko Niemcom wystąpiła Wielka Brytania, a także Japonia i od 1917 roku Stany Zjednoczone. Europa podzieliła się na dwa bloki militarne: państw centralnych z Niemcami na czele i państw koalicji, zwanych inaczej Ententą.
Rolę agresora przypisano Niemcom, którzy rozpoczęli wojnę i prowadzili walki. Niemcy chciały uniknąć walki na dwóch frontach (Francja i Rosja), dlatego opracowano plan wojny błyskawicznej, która zakładała szybkie pokonanie Francji i przerzucenie wojsk przeciwko Rosji. Przez większą część wojny Niemcy i państwa centralne odnosiły sukcesy. W 1915 roku Rosjanie zostali zmuszeni do wycofania się z prawie całej Galicji. W 1916 roku Niemcy próbowali zająć twierdzę Verdun (czego nie udało im się dokonać).
Wojna objęła wszystkie dziedziny życia – przybrała charakter totalny. Kobiety pracowały w męskich zawodach, brakowało towarów, zwłaszcza żywności.
2010-04-09T19:44:13+02:00
W wyniku przemian rewolucyjnych w Rosji ukształtowała się swoista dwuwładza.
PROSZE O NAJLEPSZĄ ODPOWIEDŹ BO MAM MAŁO PUNKTÓW.;p