Odpowiedzi

2010-04-09T19:05:35+02:00
-aborcja-to najpoważniejszy spór etyczny współczesnego świata. Aborcja to przerwanie ciąży przez zabieg chirurgiczny lub w sposób farmakologiczny. W Polsce aborcja jest zakazana, obowiązuje ustawa o ochronie życia również w fazie płodowej. W wyjątkowych przypadkach jest ona dozwolona (kiedy ciąża zagraża życiu/zdrowiu matki, zdiagnozowano ciężkie upośledzenie płodu oraz ciąza powstawała w wyniku czynu zabronionego np gwałtu)
-eutanazja-to skrócenie życia człowiekowi ciężko choremu, cierpiącemu, który nie ma szans na wyzdrowienie i prosi o przyspieszenie śmierci. Taką decyzję może też podjąć w imieniu nieprzytomnego chorego rodzina lub lekarz. W polskim prawie eutanzja jest zabroniona, ale od niedawna dopuszcza ją prawodawstwo holenderskie. Jej zwolennicy uważają, że człowiek jest wolny i może decydować również o swojej śmierci. Przeciwnicy wysuwają argumenty religijne i moralne, przekonując, że człowiekowi nie wolno zabijać w żadnych okolicznościach ani siebie, ani innych.
-korupcja-narusza równe prawo każdego człowieka do zajmowania stanowisk publicznych, zatrudnienia, opieki zdrowotnej, oświaty.Jest przykładem nieprzestrzegania norm prawnych i etycznych zarówno przez osobę, która wręcza korzyści jak i tę, która je przyjmuje lub wręcz żąda.
2 3 2