Odpowiedzi

2010-04-09T19:05:15+02:00
Jest dużo Marii. Wejdź sobie na wikipedię i tam wybierz którąś.
1 1 1
2010-04-09T19:06:18+02:00
Maria z Nazaretu, Miriam, Maryja - ur. przed 20 p.n.e. w Jerozolimie, zm. po 30 n.e. wg tradycji w Efezie) – żona cieśli Józefa i matka Jezusa Chrystusa, czczona w wielu wyznaniach chrześcijańskich i islamie.

Zgodnie z przekazem apokryfów, Maria była córką Joachima i Anny. Wedle wzmianek w Ewangeliach, poczęła i urodziła syna pod wpływem Ducha Świętego. Nowo narodzone dziecię otrzymało imię Jezus. W późniejszych przekazach biblijnych pojawia się sporadycznie. To właśnie ona odnalazła dwunastoletniego Jezusa w świątyni. Wraz z synem uczestniczyła w weselu w Kanie Galilejskiej i była świadkiem pierwszego cudu Chrystusa. Stała również pod krzyżem wraz z Marią Magdaleną, Marią Kleofasową oraz Janem i widziała męczeńską śmierć syna na krzyżu. Zgodnie z tradycją chrześcijańską, po śmierci została wraz z ciałem wzięta do nieba.

6 3 6
2010-04-09T19:22:08+02:00
Święta Maria Magdalena
Maria, nawrócona przez Jezusa, była świadkiem jego ostatnich chwil. Często utożsamiana jest z kobietą, która ze łzami w oczach obmyła stopy Jezusowi. Niektórzy uważają ją za siostrę Marty i Łazarza. Jej jako pierwszej ukazał się Jezus po Zmartwychwataniu. Święto Marii Magdaleny obchodzone jest 22 lipca. Kościół postanowił, że dzień ten jest świętem kobiety, której pokazał się Chrystus, a nie siostry Łazarza lub niewiasty pokutującej. W sztuce europejskiej Marię Magdalenę przedstawia się najczęściej w chwili, gdy pokazuje się jej Chrystus po zmartwychwstaniu. Pochylona, wyciąga ręce w jego stronę. W XVI i XVII wieku pokazywano ją natomiast przeważnie jako piękną, młodą kobietę, oddającą się medytacji.
2 1 2