Znasz wiele polskich obyczajów. Opisz jeden z nich, który Twoim zdaniem nigdy nie powinien zaniknąć. Uzasadnij dlaczego wybrałeś/aś właśnie ten obyczaj i opisz dwa związane z nim obrzędy. Praca nie może być krótsza niż 20 całych linijek.

2

Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2010-04-09T19:09:52+02:00
Moim zdanie obyczajem, który nie powinien zaniknąć jest zostawianie wolnego miejsca podczas wigilii dla wędrowca. Ten zwyczaj nie powinien zanikać , ponieważ często ludzie biedni i bezdomni nie maja wigilii i przychodzą do innych ludzi aby razem z nimi spędzić te szczególnie ważne święta . Tego obyczaju nie wolno zapomnieć ani nie używać ponieważ wciąż są ludzie potrzebujący tego miejsca . Pamiętajmy o tym obyczaju !

lubb :P

Uważam , że pięknym Polskim obyczajem jest spędzanie Swiąt Bożego Narodzenia . Jest to ulubione święto Polaków( Wielkanoc jest już mniej popularna).Nie wyobrażamy sobie bez niego życia.Jesteśmy do nich tak przywiązani , że spędzenie ich gdzie indziej niż w domu z rodzina napawa nas smutkiem.Cyżby aż tak jesteśmy przejęci swoja wiarą?. Nie to dziecięca otoczka nas przyciąga do tego.Już od Listopada w sklepach pojawiają się Mikołaje , choinki i wiele innych rzeczy kojarzących się ze świętami.
Tak bardzo przywykliliśmy do nich , że dajemy się rzucić w wir zakupów nie związanych ze świętami.Pozostałe jednak garstka ludzi dla których swięta to najpiękniejszy okres w całym roku.w dalszej części pracy postaram się to udowodnić.Dla tych ludzi dzielenie się opłatkiem to najpiękniejszy i najważniejszy obrzęd w całym życiu.opłatek jest symbolem czystości.Gdy nim sie dzielimy składamy sobie dodatkowo pomyślne życzenia zarówno w szkołach jak i w domu.Pod stól wigilijny kładziemy sianko na znak ubóstwa świętej rodziny.później można iść na pasterkę aby pomodlić się za naszych bliskich , zmarłych,oraz aby poprosić Boga o przychylność w następnym roku.Wielu Polaków o tym nie pamięta i wolą się objadać bez umiaru, przy stole potem telewizor ,i idą spać.wielu z nas nie pamieta juz o pasterce coraz mniej ludzi w nich uczestniczy .nie mozemy pozwoli , aby ten piekny obrzed zanikl.Musimy pamietac , aby prawdziwych swiat ni przsylonilz nam te udawane.

liczee na naj bo podałam ci dwaaaa
4 5 4
2010-04-09T19:17:11+02:00
Na świecie jest wile obyczajów związanych z różnymi świętami. Jednym z nich jest niedzielne śnadanie wielkanocne. Według mnie ta tradycja powinna być obchodzona w życiu każdego chrześcijana. Aby zjeść śniadanie wielkanocne należy w sobotę poświęcić potrawy. Są to m.in. jaja(symbol życia), sól, pieprz, baranek, mięso, słodycze. To wszystko wkłada się do koszyczka wysłanego białą serwetą i idzie do Kościoła by poświęcić. Jest to dzień, w którym możemy przy jednym stole sporzyć posiłek tak, jak zrobił to Jezus z apostołami. Bez kłótni, wymówek i niezadowolenia możemy spożyć posiłek i porozmawiać o tym, co nas nurtuje. Dzięki temu świętu rodzina bardziej się jednoczy, może być ze sobą razem i zapomnieć choć na chwilę o problemach życia codziennego. Wspólne posiłki wg mnie powinny być codziennością, ponieważ pomagają w relacjach rodzinnych.
1 5 1