Odpowiedzi

2010-04-09T19:46:40+02:00
Potrawy:
*jajka do podzielenia się
*żurek z biała kiełbasą jajkami pokrojonymi na wielkość jaka się podoba i doprawiony chrzanem
*chleb
*babka piaskowa
*pokrojona poświęcona wędlina
stół:
we flakoniku mogą stać bazie i barwinek
stół powinien być nakryty białym obrusem
może stać zajączek lub baranek i wszystkie potrawy z koszyczka


tradycje wielkanocne
Wwielką sobotę idzie się poświęcić koszyczki i jedzenie żeby w wielką niedzielę zjeść . w niedziele palmową idzie się święcić palmy .na stole z poświęconego koszyczka powinna znajdować się babka piaskowa ,kiełbasa,jajka chrzan,sól ćwikła, chleb.

2 3 2
2010-04-09T19:50:12+02:00
Przed Wielkim Tygodniem w domach, ogródkach i na balkonach pojawiają się gałązki obwieszone kolorowymi pisankami. To symbol budzącego się życia, ale także zbliżających się Świąt Wielkiej Nocy.Kulminacyjnym punktem obchodów Świąt Wielkanocnych w Niemczech jest Wielki Piątek. Jest on dniem ustawowo wolnym od pracy, przeznaczonym na wspólne modlitwy w kościołach towarzyszące złożeniu Jezusa do grobu. Po zakończeniu nabożeństwa, wierni zapraszani są przez księdza do sali katechetycznej na wspólny, symboliczny posiłek składający się z chleba, wina oraz wody.W Wielką Sobotę, w północnych i środkowych Niemczech wieczorem przed kościołami katolickimi rozpalane są ogromne ogniska. Następuje poświęcenie ognia, sprowadzenie go do kościoła i zapalenie świecy paschalnej, a następnie obdarowywanie ogniem wiernych, którzy za pomocą swoich świec wielkanocnych zabierają go do domów, aby w czasie świąt towarzyszył im przy posiłkach.W Niedzielę Wielkanocną o świcie odprawiana jest msza rezurekcyjna. W niemieckich domach śniadania nie poprzedza dzielenie się jajkiem. Po śniadaniu dzieci idą szukać czekoladowych jajek, które przyniósł im Zajączek Wielkanocny. Zwyczaj ten pojawił się w 16 wieku, ale jego pochodzenie nie jest wyjaśnione.
Poniedziałek Wielkanocny jest jedynie dniem wypoczynku, odwiedzania rodzin i znajomych. Zwyczaj oblewania się wodą jest całkowicie obcy.
3 5 3
2010-04-09T19:50:15+02:00
Tradycje wielkanocne w Niemczech to:
- malowanie pisanek
- nie ma zwyczaju święcenia pokarmów
- nie ma śmigusa dyngusa
- przed Wielkim Tygodniem są wywieszane na balkonach gałązki z kolorowymi pisankami
- po zakończeniu nabożeńtwa w Wielki Piątek wierni idą z księdzem na symboliczny posiłek (chleb, wino, woda)
- w Wielką Sobotę rozpalane jest ognisko przed kościołem
- w Niedzielę - msza rezurekcyjna
- w Poniedziałek nie ma zwyczaju oblewania się wodą
1 5 1