Odpowiedzi

2010-04-09T19:51:30+02:00
Śmigus Dyngus-zwany też lanym poniedziałkiem odbywa sie w drugi dzien świat wielkanocnych,zwyczaj, pierwotnie słowiański,Śmigus polegał na symbolicznym biciu witkami wierzby lub palmami po nogach i wzajemnym oblewaniu się wodą, co symbolizowało wiosenne oczyszczenie z brudu i chorób, a w późniejszym czasie także i z grzechu. Na śmigus nałożył się zwyczaj dyngusowania ("dyngowanie"), dający możliwość wykupienia się pisankami od podwójnego lania. Nie wiadomo, kiedy te dwa obyczaje się połączyły.
8 4 8
2010-04-09T19:52:32+02:00
Śmingus Dyngus nazywany także lanym poniedziałkiem. Zawsze wyśtępuje w kwietniu i jest częścia świąt wielkanocym. W tym dniu zawsze wszysstcy się oblewamy. Jest taki zwyczaj, że rano panowie wstają i oblewają panie. To święto jest bardzo znane i rozpowszechnione. Czekam na najj...
8 4 8
2010-04-09T19:59:00+02:00
Śmingus dyngus inaczej zwany też lanym poniedziałkiem,obchodzony jest zaraz po niedzieli wielkanocnej.
Słowo dyngus wywodzone jest od niemieckiego słowa "dingen" co oznacza "wykupywać się".
Dzisiejszy lany poniedziałek powstał z syntezy dwóch obrzędów. Pierwszym z nim był Śmigus, kiedy to ludzie bili się gałązkami lub witkami wierzbowymi. Do dziś jest on popularny na niektórych polskich wsiach. Oblewanie się wodą pochodzi natomiast z tradycji dyngusowej.
Dziś śmigus-dyngus jest zabawą o charakterze ludowym.
Oblewać można wszystkich i wszędzie. według tradycji Zmoczone tego dnia panny mają większe szanse na zamążpójście. Wykupić się można było od oblewania pisanką – stąd każda panna starała się, by jej kraszanka była najpiękniejsza. Chłopak, wręczając tego dnia pannie pisankę, dawał jej do zrozumienia, że mu się podoba. Gospodarze wychodzili z domów o świcie, aby skropić swoje pola woda święconą. Wbijali w ziemię palmy (święcone w Niedzielę Palmową). Wszystko to miało zapewnić urodzaj i uchronić plony.
Dzięki wzajemnemu oblewaniu się wodą cały rok miał być przepełniony dobrobytem i zdrowiem.
Dziś lany poniedziałek to przede wszystkim głośna zabawa. Jednak warto wiedzie, skąd wzięła się ta niebywała tradycja. Oblewając się wodą trzeba pamiętać, że to znak oczyszczenia i symbol odradzającej się do życia przyrody.
4 3 4