Odpowiedzi

2010-04-10T08:18:34+02:00
Czas akcji:
od czasów starożytnych do XIX wieku.

Miejsce akcji:
Polska, Stany Zjenoczone, Francja(Paryż)

Bohaterowie: fikcyjni i historyczni.
Mieszko I, Bolesław Chrobry, Jan III Sobieski, Stanisław August Poniatowski, Fryderyk Chopin, Jan Kochanowski, Mikołaj Rej, Mikołaj Kopernik.

Najważniejsze wydarzenie:
chrzest polski, koronacja B. Chrobrego, zjazd gnieźnieński, chołd prusi, rozbiory polski, powstanie listopadowe, wielka emigracja.

Gatunek:
epika, opowiadanie historyczno-obyczajowe

Mam tylko tyle bo na kolejnych lekcjach mnie nie było;(
12 4 12
2010-04-10T08:33:22+02:00
Temat: Słowiańskie życie

Bogowie dawnych Słowian:
- Żywa
- Łagoda
- Rgło
- Niedola
- Dola
- Poświst- wiatr
- Swarożyc- ogień
- Mokłocz- konopia i drób
- Dadźbóg- bóg hojności

Hierarchia w Słowiańskiej rodzinie:

1. Ojciec- decydował o wszystkim. Utrzymywał rodzinę
2. Syn- pomagał ojcu. Dziedziczył majątek. Był prawą ręką Ojca
3. Matka- wykonywała polecenia męża. Wychowywała dzieci. Gotowała i sprzątała.
4. Córki- Nie miały żadnych praw. Ich los zależał od ojca. Pracowały i pomagały matce.

Hierarchia w społeczeństwie:
1.król
2. duszpasterstwo
3. rycerstwo
4. mieszczaństwo
5. chłopstwo

W czasach pogańskich nie budowano wielkich świątyń. Posągi stawiano na wzgórzach, często pomiędzy drzewami. Pośrednikiem między ludźmi a bóstwem był Żerca, czyli wróż. Do jego obowiązków należało m.in rozniecanie ognia i mówienie zaklęc podczas świeta Kupały. Słowianie czcili swoich bogów i składali im liczne ofiary.
PS: http://zadane.pl/essays/view/32463
Wejdź tam jest sporo.
Temat: Z tęsknoty za ojczyzną
Zarówno Adam Mickiewicz i Frydery Chopin źle czuli się w obcym kraju. W działach, które stworzyli obaj artyści, pobrzmiewa tęsknota za ojczyzną. Dzięki temu uczuciu ich twórczość jest głębsza i patriotyczna. Celem ich było podtrzymanie pamięci o Polsce wśród emigrantów. Ich utwory przepełnione były tęsknotą i miłością do ojczyzny.
8 4 8
Najlepsza Odpowiedź!
2010-04-10T08:38:36+02:00
O utworze:
Bursztyny to zbiór 32 opowiadań dotyczących historii Polski. Utwór ukazał się w 1936 r. Skierowany był do młodzieży w celu przybliżenia jej historii ojczyzny, ukazania sylwetek wielkich postaci polskiej kultury i bohaterów narodowych. Autorka, ukazując ważne sytuacje i momenty historyczne, propaguje takie wartości jak: patriotyzm, gotowość do poświęceń dla kraju, honor, wierność i wytrwałość w dążeniu do celów istotnych dla całego społeczeństwa.
Czas akcji:
Wydarzenia przedstawione w opowiadaniach obejmują czasy od najdawniejszych, słowiańskich, aż do połowy XIX w.
Miejsce akcji:
Akcja większości opowiadań rozgrywa się na terenach Polski; w kilku z nich rozgrywają się za grania, np. w Stanach Zjednoczonych, Latoryngii, Paryżu.
Streszczenie:
Cykl opowiadań przedstawia wybrane fakty historyczne. Na początku opisywane są więc wydarzenia rozgrywające się jeszcze wśród plemion słowiańskich. Później akcja przenosi sie do początków chrześcijaństwa na ziemiach polskich za panowania Mieszka I. Następne opowiadania dotyczą tak ważnych wydarzeń, jak np.: zjazd gnieźnieński, hołd pruski, uczta u Wierzynka. Prezentowana jest także postępowa działalność ojców cystersów w Mogile, sylwetki ojców literatury M. Reja i J. Kochanowskiego. Opowiadania dotyczące XVI i XVIII w. ukazują czytelnikowi smutny obraz czasów anarchii i warcholstwa szlachty, panowanie dynastii Sasów, wreszcie rozbiory prowadzące do całkowitego upadku Polski. Na tle tych tragicznych wydarzeń przedstawione są sylwetki prawdziwych patriotów: Stanisława Konarskiego, Tadeusza Kościószki, Kazimierza Pułaskiego. W opowiadaniach kończących cykl Polska jest juz pod rozbiorami, ale wciąż istnieją postacie ważne dla utrzymania narodowej tożsamości. Pojawiają się więc: Antoni Malczewski, Adam Mickiewicz, Karol Marcinkowski i Fryderyk Szopen.
Problematyka:
W opowiadaniach autorka prezentuje tematykę dotyczącą początków i rozwoju chrześcijaństwa w Polsce, różnych przejawów patriotyzmu, polskich tradycji, zwłaszcza szlacheckich. Zwraca też uwagę na wiele nieprawości, nieodpowiedzialne postawy i cechy społeczeństwa polskiego, które doprowadził do klęsk i upadku państwa. W opowiadaniach pojawiają się najważniejsze wydarzenia historyczne polskiego narodu, jak chrzest Polski, zjazd gnieźnieński, obrona Starego Sącza przed Tatarami, zjazd w Krakowie ze słynna ucztą u Wierzynaka, hołd pruski, obiady czwartkowe, uchwalenie Konstytucji 3 maja, targowica, powstanie listopadowe, emigracja po powstaniu.


Dziękuje, jeśli to praca okaże się najlepsza proszę o naj ;]
23 4 23