Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2010-04-09T22:56:37+02:00
Nawiązując do tezy ”aby istnieć człowiek musi się buntować” sądzę, że istnieje w niej wiele prawdy. Poniżej postaram się w odpowiednich argumentach to przedstawić.
Po pierwsze bunt jest to sprzeciw a także protest przeciw czemuś lub komuś. Jest on naturalny, gdyż jest wpisany w naturę człowieka. Jest wielu ludzi zbuntowanych, którzy dążą do celu. Myślę, że dzięki buntowaniu się możemy realizować swoje poglądy, które są bardzo ważne. Aby zyskać to czego pragniemy, trzeba wiele wysiłku w to włożyć a czasem nawet tego buntu.
Po drugie jest mało ludzi, którzy godzą się na wszystko, i nie mają własnego zdania. Na ziemi mieszka wiele ludzi, o różnych charakterach. Wszystkim godzić jest strasznie trudno, gdyż każdy się rożni, dlatego upowszechnił się bunt przeciw sobie, kościołowi, przyjaźni, miłości, innych ras, wyznań itp. Każdy się buntuje, nie ma ludzi idealnych, którzy bez mrugnięcia okiem przyjmowaliby wszystkie zasady.
Po trzecie możemy odnieść się do buntu w dziełach literackich np. Adama i Ewy, gdzie Ewa spróbowała zakazanego owocu. Było to zbuntowanie wobec Bogu i postawionych przez niego regułom.
Po czwarte historia Kaina i Abla. Bóg był bardziej ulgowy dla Abla, Kain z zazdrości, że Bóg wybrał dary jego brata zabija Abla. Takie buntowanie oznacza, że Kain chciał być lepszy od brata.
Po piąte jeśli idzie się do nowej szkoły, trzeba być w jakimś stopniu zbuntowanym. Nie należy również przesadzać z tym, ale także nie należy stawać pod ścianą, pozwalać się poniewierać i z nikim nie rozmawiać. Aby przetrwać w szkole trzeba mieć silną wolę i starać się buntować jeśli ktoś Cię zmusza do czegoś czego nie chcesz zrobić.
Dobrym przykładem tej tezy jest Prometeusz , który przysunął się ludzkości poprzez bunt wobec bogów.Wykradł ogien bogom w imię miłości do ludzi. Od młodzieńczych lat nie mógł się pogodzić z tym, że człowiek nie może posługiwać się ogniem. Podarował ten cenność, ze względu na miłość dla ludzi, ulepszył im zatem przyszłość. Dla nas stał się bohaterem a dla istot boskich uznawany był za archetypiczny przykład buntownika.
Należy też wsiąść pod uwagę Ikara, który zbuntował się przeciw Ojcu, nie posłuchał jego ostrzeżeń. Kierowały nim emocje, ciekawość, młodzieńczy zapał i zrealizowanie swoich marzeń. Zginął gdyż nie interesowały go porady taty. Trzeba go zaliczyć do przegranych buntowników, gdyż buntowanie musi mieć jakiś umiar, przekroczenie go powoduje najgorsze - przegraną a nawet czasem - śmierć.
Trzeba również zauważyć i przypomnieć sobie bunt Zenona z Granicy Nałkowskiej , który buntuje się przeciw niesprawiedliwości mieszkańców. Zamierza żyć godnie, uczciwie, sprawiedliwie i przyzwoicie. Choć miał wielkie ambicje i zdolności, to nie udało mu się. Ale najważniejsze jest to, że się starał aczkolwiek nie doszedł do celu, gdyż został opętany przez ludzi, którzy go wychowali.
Kolejną sprawą, którą chce poruszyć jest Kordian. Kordian jest zakochany w Laurze , lecz jest to miłość nieszczęśliwa , gdyż dostrzega, że ludzkimi uczuciami mogą rządzić pieniądze. Papież odmawia swego błogosławieństwa. Kordian zaczyna z wielkim zapałem walczyć. Ostatecznym chwilą jest symboliczna scena na górze Mont Blanc,odkrywa w sobie buntownika, pragnie poderwać Europejczyków do walki z tyranią.
Także dobrym przykładem jest historia pięknej, dojrzałej kobiety- Lauri, która kochając Cezarego Baryka poślubiła dla pieniędzy innego mężczyznę. Wyznaje Cezaremu miłość, lecz decyduje się na rozstanie z nim. On z kolei czuje się odrzucony, a jego bunt można zauważyć w ostatniej scenie powieści.
Przyłączył się do pochodu manifestantów, którzy szli na Belweder, byłą to decyzja nie przemyślana.Był to rezultat protestu zawodu miłosnego.
Potwierdzeniem tezy jest historia Jacki Soplica " Pan Tadeusz" , zbuntował się on wobec Stolnikowi , który nie chciał ożenić się z jego córką. Zabił swojego przyjaciela , czyn ten zmienia go. Swoją chęć zemsty, ból, i bunt kieruje przeciw Moskalom. Wstępuje do zakonu, staje się spokojnym, mądrym patriotą. Brał udział w wielu walkach.
Bunt sprawia, że człowiek się rozwija,dzięki czemu idzie wciąż na przód. Głównym celem buntu jest poprawa życia. Choć wielu buntowników, nie osiągnie swoich celów, to znajdą się inni ludzie, którym się w końcu uda. Być może człowiek ten zmieni losy ludzkości, stworzy coś innego, np. nowocześniejszego.
Gdybyśmy się w ogóle nie sprzeciwiali, to światem opętał by chaos i niesprawiedliwość. Celem buntu jest poprawa życia, sprawienie sobie przyjemności.
Jest wiele odmian buntu np. bunt przeciw Bogu - " Konrad z III części Dziadów" , bunt przeciw niesprawiedliwemu cierpieniu- "Hiob", bunt przeciw marzeniom- "Hrabia Henryk z Nie-boskiej komedii”, bunt przeciw niechęci - "Kandyd" , bunt przeciw nieszczęśliwej miłości- " Dziady część IV i III- Gustaw i Konrad", bunt przeciw wrogom i zakłamaniu- " Cezary Baryka ".
Nastolatki buntują się w naszych czasach bardzo często. Buntują się przeciw zasadą, często je łamią. Wykorzystują każdą sytuacją, aby dobrze się bawić. Sam Józef Piłsudski uważał „Kto nie był buntownikiem za młodu, będzie świnią na starość”, należy za młodu się wyszaleć. Wypada znać powiedzenie iż ; „Ludzie są po to żeby mogli walczyć”.
Młodzi ludzie, buntowali się przeciwko okupantowi , mały sabotaż. Nie chcieli pozostać obojętni wobec krzywd, które okupant dopuścił Państwu Polskiemu. Zrywali niemieckie flagi, tablice z pomników, wybijali szyby , był to pewnego rodzaju bunt. Udowadniali okupantom, że się nie poddadzą. Buntuwali się przeciwko nazizmowi, terrorowi, antysemityzmowi, łapankom, przymusowym pracom. Przedstawienie takich czynów możemy znaleźć w książkach pt. „Kamienie na szaniec” czy też „Zośka i Parasol”.
Warto również zauważyć , że w historii naszego kraju też pojawiał się bunt. Np. w odzyskaniu niepodległości lub w obronie naszego państwa.
Bunt przejawiał się w literature polskiej. Dobrym przykładem tego są treny Jana Kochanowskiego. Śmierć jego córki Urszulki, dużo zmieniła w jego życiu. Nie wiedział jak ma z tym sobie poradzić, czy się użalać nad sobą i płakać w smutku czy też walczyć z tym.
Czy można nie wierzyć w słuszność twierdzenia: „ aby istnieć człowiek musi się buntować? Uważam, że przedstawione argumenty nie dają ku temu podstaw. Myślę, że przytoczone argumenty pozwolą w pełni zgodzić się z twierdzeniem zawartym w temacie.