Spróbuj wyjaśnić znaczenie tytułu.Kto źle o sobie mniema i dlaczego sobie to chwali. Jak rozumiesz ostatnią zwrotkę wiersza?

Szymborska Wisława

Pochwala zlego o sobie mniemania


Myszolow nie ma sobie nic do zarzucenia. Skrupuly obce sa czarnej panterze.
Nie watpio o slusznosci czynow swych piranie. Grzechotnik aprobuje siebie bez zastrzezen.

Samokrytyczny szakal nie istnieje. Szarancza, aligator, trychina i giez zyja jak zyja i rade sa z tego.
kto kilogramow wazy serce orki,
ale pod innym wzgledem lekkie jest.


Nic bardziej zwierzecego
niz czyste sumienie
na trzeciej planecie Slonca.

z góry dziękuję:)

2

Odpowiedzi

  • Shia
  • Początkujący
2010-04-09T21:55:21+02:00
Pierwsze dwie zwrotki wiersza mówią o tym, że zwierzęta nie negują swojego zachowania ani wyborów. Należy zwrócić uwagę, że są to osobniki drapieżne - na porządku dziennym jest dla nich zabijanie. Jednak robią to instynktownie, nie rozmyślają nad swoimi czynami, nie zauważają, że mogą 'krzywdzić innych'.
"Sto kilogramów waży serce orki,
ale pod innym względem lekkie jest." te wersy mówią, iż to nie waga serca ani jego wielkość biologiczna się liczy. Serce orki może być wielkie i ciężkie, jednak w porównaniu z sercem człowieka, wydaje się być lekkie. Dlaczego? Ponieważ my, w przeciwieństwie do zwierząt, współczujemy, kochamy, żałujemy, rozmyślamy nad sobą, jesteśmy samokrytyczni. Tytułowe "złe mniemanie o sobie" jest tym, co odróżnia nas od zwierząt. I o tym właśnie mówi ostania strofa wiersza. Czyste sumienie upodabnia nas do zwierząt, które nie mają sobie nic do zarzucenia. Paradoksalnie, jak wiemy, każdy człowiek stara się dążyć do bycia jak najlepszym poprzez właśnie zachowanie czystości. Człowiek powinien być dumny z tego, że potrafi przyznać się do błędu, swoich słabości, ponieważ to go uszlachetnia. Omawiając Szymborską należy wspomnieć o ironii, która cechuje jej całą twórczość. Tak i w "Pochwale..." mamy z nią do czynienia. (Ironiczne podejście poetki do czystego sumienia, które uważa za oznakę zezwierzęcenia.)
81 4 81
Najlepsza Odpowiedź!
2010-04-09T22:23:05+02:00
Pochwała złego o sobie mniemania to wiersz, poprzez który autorka próbuje nam uświadomić, że samokrytyka ma na nas dobry wpływ. Niezadowolenie z siebie jest rzeczą wyłącznie ludzką i prowadzi do samodoskonalenia i szeroko pojętego rozwoju.
W ostatniej zwrotce autorka podsumowuje wcześniejsze rozważania i tłumaczy, że na ziemi czyste sumienie jest atrybutem typowo zwierzęcym.
78 4 78