Odpowiedzi

2010-04-10T19:20:27+02:00
Edward Nożycoręki to film, który nie odbiega od charakterystyki burtonowskich produkcji.
Na początek pochwalić należy - jak zawsze znakomitego "pupila" Tima Burtona - Johnny;ego Deepa. Aktor świetnie wkomponowuje się w każdy zwariowany świat wykreowany przez reżysera. Nie inaczej jest w Edwardzie Nożycorękim. Deep gra tu "człowieka" stworzonego przez pewnego niedocenionego wynalazcę, który umarłszy pozostawia swoje dzieło niedokończone - Edward zamiast dłoni ma różnego rodzaju ostrza, noże, nożyczki...
W filmie występuje również mistrzyni ról drugoplanowych Diane Wiest, znana z produkcji Woody'ego Allena i wielu innych, mająca na koncie dwa Oskary i kilka nominacji do tej nagrody. Aktorka znakomicie sprawdziła się w roli konsultantki Avonu i "odkrywczyni" Edwarda. Jest to postać emanująca dobrocią i ciepłem, pomocna, wyrozumiała oraz prostolinijna. Jej córką jest Kim, grana przez drugą - po Deep'ie - ulubienicę reżysera, Winonę Ryder. Aktorka wykreowała postać nieco rozmytą, lecz niezwykle ważną. To wokół niej skupione są szczęścia i nieszczęścia (tych drugich jest wiele więcej), Edwarda, chociaż nie jest ona ich bezpośrednią przyczyną.
Dzieło Tima Burtona jest opowieścią o inności. O tym, jak się na inność reaguje, o jej zaletach i wadach. Film stawia również bardzo ważne pytanie: czy inność pozwala na kochanie i bycie kochanym? Bajkowy świat jest jedynie maską, za którą reżyser ukrywa tą problematykę.
Edward Nożycoręki to życiowa bajka dla dorosłych, którzy zdążyli zapomnieć o świecie fantazji, marzeniach. To ciepły i wzruszający obraz, pozwalający na chwilę oderwać się od znanego nam, nudnego i szarego świata i odpłynąć w krainę fantazji, gdzie oprócz śmiechu, łez i zdziwienia można odnaleźć życiową naukę.
3 2 3