Odpowiedzi

2010-04-09T22:50:15+02:00
Http://www.wychwalajmy_boga.alleluja.pl/tekst.php?numer=9425

to jest link.. tam jest o niej.. nasz najj.??? pliss..;p;l'
Najlepsza Odpowiedź!
2010-04-09T22:50:23+02:00
Św. Oliwia według legendy żyła w IX lub X wieku w Palermo na Sycylii i była chrześcijanką. Kiedy miała 13 lat i była piękną dziewczyną, Sycylię najechali Saraceni. Pojmana przez nich Oliwia została przewieziona do Tunisu, gdzie dokonywała cudów i nawróciła wielu muzułmanów na chrześcijaństwo. Jej porywacze bojąc się jej mocy, wywiedli ją do lasu, gdzie porzucili na pastwę dzikich bestii. Tam natknęło się na nią kilku myśliwych. Wzięli ją do siebie jako niewolnicę, ale Oliwia wszystkich nawróciła na wiarę. Zirytowany namiestnik Tunisu zezwolił na aresztowanie Oliwii, torturowanie i ścięcie jej głowy. W chwili śmierci jej dusza uleciała do nieba w postaci gołąbka.
Św. Oliwia jest czczona w Palermo na Sycylii, a w Tunisie i okolicach, gdzie poniosła męczeńską śmierć czczona jest zarówno przez chrześcijan, jak i przez tamtejszych muzułmanów. Wielki meczet w Tunisie został nazwany jej imieniem, a muzułmanie twierdzą, że każdy, kto mówiłby coś złego o Oliwii, zostanie ukarany przez Boga.
Pamiątkę św. Oliwii obchodzimy 10 czerwca. W ikonografii święta przedstawiana jest jako dziewica w koronie, z gałązką oliwną lub palmową w ręku.
Imię Oliwia pochodzi z łaciny i oznacza osobę hodującą oliwki.

Tekst pochodzi z świetnego portalu zawierającego wiele innych życiorysów świętych
2010-04-09T23:08:43+02:00
Według legendy gdy Oliwa miała 13 lat Sycylię najechali Saraceni. Oliwa została przez nich pojmana i przewieziona do Tunisu. Nawróciła tam wiele osób na chrześcijaństwo. W wyniku tego została wyprowadzona do lasu i porzucona na pastwę dzikich zwierząt. Znaleźli ją jednak myśliwi i zatrzymali jako niewolnicę. Ich również nawróciła. Zarządca Tunisu kazał ją aresztować, następnie torturować i ściąć.

Szczególnym kultem cieszy się w Palermo na Sycylii i w Tunezji.

W liturgii jest wspominana 10 czerwca.

Ikonografia przedstawia ją jako dziewicę w koronie, z gałązką oliwną bądź palmową w ręku.