Odpowiedzi

2010-04-11T13:02:50+02:00
Nie napisałeś żeby napisać ci rozprawke więc ja ci podam plan takiej rozprawki.


ARGUMENTACJA:
1. Problemy finansowe
A. Pieniądze są ale w małych ilościach. Brak gotówki uniemożliwia opłacenie mieszkania, światła, prądu, wody. Ludzie wówczas żyją w biedzie, gdzie nie starcza nawet na chleb i ciepłe odzienie na zimę, nie wspominając o artykułach szkolnych.
B. Brak pieniędzy ma zgubny wpływ na ludzi. Poprzez problemy finansowe ludzie często skłonni są do popełniania różnych przestępstw, a czasem nawet i samobójstw. Kłopoty materialne są także początkiem alkoholizmu, patologii czy przemocy.
C. Pieniądze to jeden z głównych problemów współczesnego świata. Ich niedostateczna ilość jest początkiem wielu przykrych sytuacji.
2. Za pieniądze nie kupimy wartości takich jak miłość czy przyjaźń.
A. Ludzie bogaci mają zazwyczaj pecha w w.w. uczuciach. Mimo, iż z zewnątrz wyglądają na bardzo zadowolonych to tak naprawdę są bardzo nieszczęśliwi. Czują się osamotnieni, zagubieni. Nie mają drugiej osoby z którą mogliby porozmawiać, podzielić się swoimi problemami lub radościami.
B. Uważają, że za pieniądze kupią wszystko. Większość ludzi uważa, że za pieniądze kupi wszystko. Są jednak w błędzie bo czy za całą fortunę świata kupią czy dostaną choćby skrawek miłości drogiej im osoby?
C. Pieniądze nie dają szczęścia, wręcz przeciwnie sprawiają że człowiek staje się samotny, zamknięty w sobie, skryty. Nie ma prawdziwego przyjaciela, prawdziwej i jedynej miłości. Mimo iż ma wszystko tak naprawdę nie ma nic.
3. Chęć posiadanie jeszcze więcej pieniędzy – nie dostrzegamy ludzi, rozpada nam się rodzina. Nic się nie liczy tylko pieniądze których ciągle jest za mało...
A. Pieniądze są jak narkotyk, uzależniają. Jeśli choć raz doświadczymy jak to być bogatym to zawsze i za wszelką cenę będziemy robić wszystko aby tę gotówkę powiększać.
B. Poprzez ciągłą gonitwę za pieniędzmi tracimy rodzinę, zaniedbujemy przyjaciół.
C. Pieniądze są bardzo niebezpieczne gdyż mogą zabrać nam wszystko co najważniejsze czyli prawdziwą rodzinę.
4. Nie dostrzegamy piękna otaczającego nas świata, zapominamy o Bogu, ponieważ jesteśmy ciągle zabiegani w zdobywaniu pieniędzy.
A. Natura staje się rzeczą obcą. Ludzie we współczesnym świecie są bardzo zabiegani za pracą. Większość z nas nie dostrzega natury będącej dookoła a więc: drzew, ptaków, kwiatów.
B. Zapominamy o Bogu. Często zapominamy także o Panu Bogu i Jego miłości. Nie pamiętamy o porannej i wieczornej modlitwie, ograniczając się jedynie do coniedzielnych obecności w kościele.
C. Pieniądze zaślepiają nam najważniejsze wartości takie jak: natura, rodzina czy miłość Boga.
5. Bycie bogatym powoduje, że stajemy się zgorzkniałymi ludźmi. Wydaje nam się, że świat upadł do naszych stóp.
D. Stajemy się zgorzkniałymi ludźmi, samolubami. Posiadanie ogromnej fortuny ma zgubny wpływ na ludzi. Poprzez pieniądze stają się zgorzkniałymi i samolubnymi „sknerami”. Świetnym przykładem jest nasz bohater z „Opowieści Wigilijnej” – Scrooge. (krótkie przypomnienie problemu dotyczące jego osoby)
E. Wydaje nam się że cały świat padł do naszych stóp. Pieniądze wielu z nas kojarzą się z władzą, dlatego ludziom majętnym wydaje się że jeśli są posiadaczami ogromnej fortuny to tym samym są panem całego świata. „Żądza pieniądza” to bardzo dobre określenia takiej sytuacji.
F. Pieniądze zmieniają człowieka nie do poznania – sprawiają, że stają się okrutni i egoistyczni względem całego świata.
1 5 1