Poniższe trzy zdania to krótkie opisy oświecenia , romantyzmu i pozytywizmu. Jednak są one niepełne; nie wiadomo też, którego kierunku myśliowo-artystycznego dotyczą. Wpisz poprawną nazwę przy każdym opisie; potem uzupełnij go informacjami , które uważasz za ważne .

1 ) .............. Wiedzę o świecie budowano za pomocą metod naukowych. ......................................................................................................................................................................... .

2 ) ................ Zwolennicy tego kierunku krytykowali wszystko , co uznawali za sprzeczne ze zdrowym rozsądkiem. ......................................................................................................................................................................... .

3 ) ............... Twórcy interesowali się tym, co nadnaturalne, nie zrozumiałe i tajemnicze. ........................................................................................................................................................................ .

1

Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
  • Użytkownik Zadane
2010-04-10T15:15:36+02:00
1-Oświecenie-Ludzie oświecenia uważali,że żródłem poznania jest rozum a wszelka wiedza powinna być oparta na doświadczeniu.Potępiali zacofanie i fanatyzm religijny.

2-pozytywizm-odrzucono typ bohatera romantycznego.Pozytywiści byli silnie związani z ideą pracy organicznej.Zachęcali do rozwoju gospodarczego i do niesienia nauki do najuboższych.

3-romantyzm-natchnieniem romantykow były utwory średniowieczne.chętnie sięgano do legend i podań ludowych.Bohaterami utworów romantycznych byłi ludzie ,którzy samotnie walczyli z przeciwnościami losu.
111 3 111