Hej :)
Mam napisac sprawozdanie czyli recenzję z wybranej książki,ale najlepiej żeby to były książki jakie ja przeczytałam więc mogę dać pare ich:

"Szatan z siódmej klasy"
"Ten obcy"
"W pustini i w puszczy"
"Akademia pana Kleksa"
"Opowieść wigilijna"

Proszę pomóżcie mi :)

3

Odpowiedzi

2010-04-10T14:13:04+02:00
Masz tu 2 recenzje. Długa - Szatan z ... i krótka - Akademia Pana Kleksa

Powieść Kornela Makuszyńskiego „Szatan z siódmej klasy” to opowieść przygodowo - detektywistyczna, opisująca wakacyjne przygody siedemnastoletniego chłopca. Głowny bohater - Adaś Cisowski, w szkole zyskał przydomek "Szatan", ponieważ umiał rozwiązać każdą zagadkę.
Większość akcji toczy się we wsi Bejgoła, gdzie mieszkał brat profesora Gąsowskiego, nauczyciela historii Adasia. Profesor poprosił Adasia o rozwiązanie tajemniczych kradzieży drzwi z dworku. Adaś pojechał wraz ze swoim nauczycielem do jego brata, ale głównie za sprawą jego bratanicy Wandy, w której chłopiec się podkochiwał.

Chłopak próbował za wszelką cenę rozwikłać tę nurtującą zagadkę, choć było to niezmiernie trudne. Zaraz po przyjeździe wpadł na trop złodziei i szybko domyślił się, że chodzi tu o sprawę sprzed wielu lat. Z pamiętnika księdza Koszyczka, mieszkającego kiedyś u państwa Gąsowskich, dowiedział się, że cała historia rozpoczęła się podczas wojny napoleońskiej, kiedy do dworu zgłosili się dwaj francuscy żołnierze proszący o schronienie. Szczególne zainteresowanie wzbudził wśród domowników starszy z nich, jego tajemniczość i dziwny mały pakuneczek, z którym nigdy nie rozstawał się. Domyślono się, że chodzi tu o jakiś skarb, który zołnierz prawdopodobnie ukradł. A teraz jego rodacy chcą go odzyskać przysparzając rodzinie państwa Gąsowskich kłopotów. Adasia zaciekawił fakt kradzieży drzwi i domyślił się, że chodzi o wskazówkę odnalezienia ukrytego przed wyjazdem żołnierzy skarbu, napisaną na jakichś drzwiach domu. Adaś rozwiązywał sprawę krok po kroku z precyzją prawdziwego detektywa.

Książka jest napisana jest z humorem, ale mimo to nie brak w niej scen zapierających dech we piersi, takich jak dostanie się Adasia w ręce złodziei, gdy próbował rozwiązać jedną z wielu części tej łamigłówki.

Powieść ta może nauczyć nas, że wszystkie zagadki i problemy można rozwiązać. Myślę, że jest to książka, która zaciekawi każdego, kto interesuje się powieściami przygodowymi i detektywistycznymi. Oprócz tego jest w niej wiele humoru sytuacyjnego i słownego. Z głównym bohaterem możemy wspólnie przeżyć niezwykłe przygody, które przybliżą nam Polskę okresu międzywojennego i życie nastolatków w tamtych czasach.

Myślę, że jest to świetna książka i naprawdę warto ją przeczytać."Akademia Pana Kleksa" jest jedną wielu świetnych książek Jana Brzechwy.
Opowiada o młodym chłopcu, Adasiu Niezgódce, który trafia do Akademii, prowadzonej przez Ambrożego Kleksa. O dziwo, wszyscy uczniowie jego szkoły mają imiona na literę A. Wszyscy, poza szpakiem o imieniu Mateusz - przyjacielem Pana Kleksa. Adaś wkrótce zauważa, że nauka w Akademii różni się od nauki w innych szkołach, doświadcza wielu przygód, poznaje osobliwych ludzi oraz historię Pana Kleksa...

Jest to książka pełna humoru i tajemnic. Rozwija wyobraźnię i jest napisana łatwym językiem. Uważam, że warto ją przeczytać.
4 4 4
2010-04-10T14:13:54+02:00
Recenzja książki "Ten obcy".
Czytając tę książkę byłam pod wrażeniem jak autorka Irena Jurgielewiczowa wszystko ładnie, dokładnie opisała. Najbardziej podobają mi się opisy przyjaźni Mariana, Julka, Uli i Pestki i nowo poznanego przez nich Zenka, który musiał uciekać z domu, z powodu alkoholizmu ojca.
W książce "Ten obcy" są świetne dobrane wartości ważne dla młodzieży, m.in. przyjaźń, zaufanie i perspektywa, że nawet młodzi mają problemy.
Książka jest ciekawa, dostarcza adrenaliny; trudno jest się domyśleć co może się wydarzyć, przez co łatwo nie można się oderwać od treści. Książka jest "lekka" i szybko się ja czyta. Serdecznie polecam ją osobom, które lubią powieści przygodowe.
2 4 2
2010-04-10T14:17:45+02:00
Opowieść wigilijna
{akapit}Czytałam już wiele książek,kocham to robić.Jedną z moich ulubionych jest ,,Opowieść wigilijna'' Charles'a Dickensa.
{akapit}Powieść przenosi nas do Londyna w dzień Wigilii Bożego Narodzenia. Trafiamy do biura ,,Scrooge i Marley'',którego właścicielem jest stary skąpiec - Ebenezer Scrooge. Całe życie spędza pracując i licząc zyski. Staruszek z nikim się niczym nie dzieli , oszczędza nawet na oświetleniu i ociepleniu biura i swojego mieszkania.Scrooge jest samotnym człowiekiem,jedynymi ludźmi,którzy przebywają dość często w jego otoczeniu są jego siostrzeniec i współpracownik Bob Cratchit. Wieczorem,gdy Ebenezer wraca do domu,zaczynają się dziać dziwne rzeczy: kołatka przy drzwiach zmienia się w głowę jego byłego przyjaciele Marley'a, ukazują mu się kolejno trzy duchy: Duch Minionych Świąt, Duch Tegorocznych Świąt i Duch Świąt Przyszłych. Zabierają go w różne miejsca,aby pokazać mu,że musi się zmienić. Scrooge dopiero widząc swoją śmierć,postanawia postąpić zgodnie z wolą duchów i odmienia się całkowicie.
[akapit]Książka bardzo mi się podobała, autor próbował uzmysłowić nam,że na zmiany nigdy nie jest za późno,a pieniądze nie dają nam takiego szczęścia,jakie otrzymujemy dzieląc się nimi z innymi.
2 5 2