Odpowiedzi

2010-04-10T14:28:52+02:00

Makbecie,

Proszę wybaczyć, że zwracam się do Ciebie w tak bezpośredni sposób. Nie mogę jednak inaczej, ponieważ w imieniu ludu chcę prosić Cię o to, abyś abdykował.
Społeczeństwo zdecydowało, że najlepszym rozwiązaniem będzie dobrowolne zrzeczenie się przez Ciebie tronu. Władza uśpiła bowiem Twoje sumienie i odsunęła na bok wszelkie wątpliwości. Prowadzi Cię ona do upadku moralnego i staje się przyczyną zguby Twojej i państwa. Rządy przez Ciebie sprawowane są bardzo krwawe. Dla Ciebie władza to wartość, która staje się motorem kolejnych zbrodni. Wierzysz w przepowiednie wiedźm i popadasz coraz bardziej w pewien rodzaj krwiożerczego obłędu. Pragniesz mieć niczym nieograniczoną władzę. Zabiłeś króla Duncana, Banca, popełniłeś szereg zbrodni, a wszystko po to, by utrzymać się przy władzy. Pragnąłeś także potwierdzenia, że jesteś potężnym władcą. To zbrodnie uczyniły Cię coraz bardziej okrutnym i nieczułym.
Występując w imieniu ludu pragnę prosić Cię o abdykację, ponieważ poprzez zgładzenie prawowitego władcy Szkocji – Duncana, zburzyłeś ład w państwie. Natychmiast utworzyły się nowe stronnictwa, a zwolennicy zamordowanego – podejrzewający zdradę – opuścili kraj, by za granicą przygotować się do walki. Makbecie, chcę Ci zwrócić uwagę na to, że jedynie Twoje dobrowolne zrzeczenie się tronu może uratować państwo i ocalić naruszony już porządek moralny. Wiem, że zafascynowałeś się władzą i wpadłeś w tryby tego nieszczęsnego mechanizmu, dlatego trudno Ci teraz zachować godność i spokój. Nie zmienia to jednak faktu, ze dla króla najważniejszy winien być naród.
Stając się człowiekiem zhańbionym, sam pozbawiłeś się możliwości sprawowania rządów, które przecież mogłyby przynieść Ci poparcie panów szkockich i szacunek ludu. Jesteś jednak tyranem, Makbecie, a Twoje metody działania komentuje się jako terrorystyczne. Jesteś władcą, który sieje wokół śmierć i wyciska łzy pokrzywdzonych. Czy tak winien postępować król? Lud domaga się władcy sprawiedliwego, prawego i godnego. W całym kraju zaczyna się źle dziać – Szkocja krwawi, Szkocja jest ,,chora”. Zło przynosi zniszczenie i śmierć. Makbecie, choroba Szkocji to nic innego jak rezultat działania zła, które jest siłą pustoszącą, unicestwiającą zarówno winnych, jak i niewinnych. Wiedz, że lud domaga się od Ciebie, abyś abdykował i zszedł z drogi zbrodni. Rozważ, jak wielka i destrukcyjna jest potęga zła i jak jeden wyłom w moralnym postępowaniu może pociągnąć za sobą kolejne zbrodnicze czyny. Zauważ proszę, że Twoje decyzje obracają się przeciwko Tobie. Zło, które wybrałeś, niszczy Ciebie i państwo, dlatego powinieneś abdykować. Twa żądza władzy i nieposkromiona ambicja wywyższania się nad innymi, chęć dominacji za wszelką cenę prowadzi do wyniszczenia państwa.
W imieniu ludu jeszcze raz proszę Cię, żebyś dobrowolnie zrzekł się tronu. Wierzę, że jeśli leży Ci na sercu dobro państwa i ludu – podejmiesz właściwą decyzję.
1 1 1