Odpowiedzi

2010-04-10T14:29:20+02:00
Był to okres wzmożonej rusyfikacji polskich szkół. Wykonawcami tej polityki byli nauczyciele przeważnie rodowici Rosjanie, którzy bacznie obserwowali swych podopiecznych. Młodzież w obliczu wynarodowienia była osamotniona, społeczność , szczególnie ta prowincjonalna, po upadku powstania styczniowego była usposobiona ugodowo wobec zaborcy ze względu na represje. Młodzi ludzie nie mogli więc liczyć na żadne wsparcie społeczeństwa dorosłego. Sami powoli dorastali do polskości, ale działo się to etapami.
3 3 3
Najlepsza Odpowiedź!
  • etar
  • Początkujący
2010-04-10T14:47:19+02:00
W szkole panowała rusyfikacja czyli proces wynarodowienia,działania mające na celu pozbawienie narodu,kultury,jezyka ,wiary tożsamości narodowej.
Obowiązywał zakaz posługiwania sie jezykiem polskim w szkole jezykiem użedowym był tylko jezyk rosyjski,zakaz czytania polskiej literatury.
Uczniowie byli śledzeni i podsłuchiwani na stancjach.
Lekcje jezyka polskiego były prowadzone po rosyjsku wczesnie rano lub na ostatniej lekcji,a lekcje historii byly tak prowadzone by ja zafałszowac lub ośmieszyc.W szkole wobec uczniow buntujacych sie (czyli tych ktorzy nie chcieli uzywac jezyka rosyjskiego)były stosowane kary cielesne.
5 5 5