1.Sposoby elektryzowania ciał:
-tarcie
-dotyk
-indukcja elektrostatyczna
2.jakosciowe oddzływanie ladunków elektrostatyzcnych
3.budowa przwodnikow i izolatorow(przykłady)
4.jak elektryzuja sie przewodniki,a jak izolatory
5.na czym polega uziemienie
6.budowa i zastosowanie elektroskopu
7.o czym mowi prawo Coulomba(tresc i wzor):
-symbol jednoska ladunku elektrostatycznego

nalezy odp na te pytania !

1

Odpowiedzi

2009-11-03T17:06:38+01:00
1. pocieranie - polega ono na pocieraniu ciała kawałkiem materiału lub suchej gazety. Uwolnione podczas pocierania elektrony przechodzą z jednego ciała na drugie.

dotyk - polega na zetknięciu ciała elektrycznie obojętnego z ciałem naelektryzowanym. Elektrony przepływają z ciała elektrycznie obojętnego do naelektryzowanego dodatnio, a z naładowanego ujemnie - do elektrycznie obojętnego.

indukcję - polega na zbliżeniu ciała naelektryzowanego do ciała elektrycznie obojętnego. W ciele obojętnym następuje przesunięcie ładunków w obrębie całego ciała bądź w obrębie cząsteczek.

3. Przewodniki zbudowane są z cząsteczek, które zawierają w sobie swobodne elektrony, obdarzone możliwością poruszania się. Przykł. cynk, żelazo, węgiel.
Izolatory zbudowane są z cząsteczek. Ich atomy są mocno ściśnięte, dlatego elektrony są nieruchome i nie mogą się przemieszczać. Przykł. tworzywo sztuczne, guma, plastik

5. Uziemienie polega na odprowadzeniu ładunków elektrycznych ciała naelektryzowanego przez przewodnik do ziemi.

6. Elektroskop jest zbudowany z obudowy, podstawy, pręta elektroskopu oraz wskazówek elektroskopu. Bada on stopień naelektryzowania ciała.

7. Prawo Coulomba - Dwa ładunki odpychają się lub przyciągają z siłą wprost proporcjonalną do iloczynu wartości tych ładunków, a odwrotnie proporcjonalną do kwadratu odległości między nimi.

Wzór: F= k * [(q1*q2)/ r²]
Symbol: 1 kulomb [C]

163 3 163