Odpowiedzi

2010-04-10T15:35:58+02:00
Główni bohaterowie:
-sierżant -Stefan Karubin
-podporucznik Witold Urbanowicz
-sierżant Józef Frantiszek
-lotnicy Dywizjonu 303 to sierżant również Stefan Karubin -podporucznik Kazimierz Daszewski
-porucznik Jan Zumbach .
  • Użytkownik Zadane
2010-04-10T15:36:10+02:00
Lotnicy z Dywizjonu 303 im. Tadeusza Kościuszki - główny, zbiorowy bohater utworu.

sierżant Stefan Karubin - „mały, chłopięcy... Wyglądał na dwudziestoletniego, był trochę starszy. Okrągła twarz skora do uśmiechu, lecz oczy harde, życzliwe, zaczepne, czarne”, odważny, uparty, nigdy nie rezygnował z walki, w najtrudniejszych momentach potrafił wykazać duży spokój i opanowanie. Jego sylwetka została opisana w rozdziale pt. A gdy kul zabrakło....

podporucznik Kazimierz Daszewski - „krył w sobie różne niespodzianki i ludzie w sądzie o nim łatwo się mylili”, zawsze uśmiechnięty o łagodnych oczach. Człowiek silnego charakteru, odważny, wytrzymały, uparty, za wszelką cenę chce żyć, po ciężkim wypadku szybko wraca na pole walki. Autor poświęcił mu rozdział pt. Ból.

porucznik Jan Zumbach - „chłopak... na schwał i żołnierz nieulękły”, a przy tym subtelny marzyciel, dostrzegał piękno podniebnych przestworzy, opanowany, odważny, pomysłowy.

sierżant Wünsche - „bardzo młody, młodszy niż wszyscy jego koledzy. W życiu marzył o wielkich lotach, o zwycięskich walkach, a ... czasem ... o śmierci chwalebnej”. Bardzo odważny, ale mniej doświadczony niż koledzy, nie zawsze potrafił zachować zimną krew, czasem kierował się emocjami.

sierżant Józef Frantiszek - „Właściwie wyrodził się ze wszystkich ludzi naszego wieku... Tacy ludzie albo giną jak zbrodniarze, albo zostają bohaterami.”, doskonały kolega, w powietrzu zachowywał się „jak... wielkie orły: samotny, drapieżny i zazdrosny o przestrzeń”. Przestrzeń nad ziemią była jego żywiołem. W końcu zaczął panicznie bać się ziemi. Zginął podczas lądowania. Szczególnie bliscy byli mu Polacy, walczył w polskiej jednostce. Jego sylwetka została opisana w rozdziale pt. Sierżant Frantiszek - dzielny Czech.

kapitan Witold Urbanowicz - wraz z samolotem stanowił jedną istotę, autor określa go jako uosobienie metalu: „błysk w jego jasnych oczach, dosadny dźwięk jego słów, rześkość jego ruchów - to jakby aluminium lekkie a mocne”. Jego sylwetkę opisuje w rozdziale pt. Lotnik bez lęku i skazy. Zalety Urbanowicza to: nieomylność, trafność decyzji, szybkość reakcji, odwaga, zaciekłość.
7 1 7