Odpowiedzi

2010-04-10T16:15:34+02:00
W powieści H.Sienkiewicza ,,Krzyżacy" obok wątku historycznego ważną rolę odgrywa wątek romansowy. Są to dzieje zagmatwanej i nieszczęśliwej miłości rycerza, w którym zakochane są dwie młode dziewczyny. Danusia i Jagienka są postaciami kontrastowymi. Jagienka była odważna i dzielna, miała w sobie rycerskie serce. Danusia była bezradna i słaba, wzbudzała uczucia opiekuńcze.
Gdybym był średniowiecznym rycerzem, w przeciwieństwie do Zbyszka, od razu wybrałbym Jagienkę. Obie bohaterki poza cechami charakteru różniły się znacznie wyglądem. Jagienka miała ciemne włosy, była: wysoka i dobrze zbudowana. Danusia miała jasne włosy, była drobna, o delikatnej twarzyczce. Jagienka okazała się zaradna i samodzielna. Po smierci matki sama prowadziła gospodarstwo i dobrze sobie z tym radziła. Kiedy sobie coś wymyśliła, musiała dopiąć swego. Nie mówiąc nawet nikomu o swoich zamiarach - sama wyruszyła na pomoc Zbyszkowi polującemu na niedźwiedzia.
Danusia była fizycznie słaba i niezaradna. W obliczu niebezpieczeństwa była bierna i nie potrafiła walczyć o swoje prawa. gdyby nie inicjatywa Zbyszka i księżnej, z pewnością nigdy nie poślubiłaby ukochanego mężczyzny.
Jagienka była przeciwieństwem nieśmiałej i zalęknionej Danusi. była pewna siebie i odważna w czynach i mowie. Odznaczała się zdrowiem, sprawnością i siłą.
3 3 3
2010-04-10T16:16:41+02:00
Danusia-wygląd: ma około 12 lat, jasne włosy, często rozpuszczone, na głowie nosiła wianek, kiedy Zbyszko zobaczył ją pierwszy raz miała na sobie niebieską sukienkę i czerwone trzewiki.
cechy charakteru: nieśmiała, mądra, skromna, delikatna, łatwo ją zawstydzić, jest sympatyczna, bardzo kocha swego ojca, często cicha i zamyślona.

Jagienka- wygląd: chłopienca figura, kiedy polowała ubrana była w koszulę i serdak, kiedy nosiła zielony sukienny kubrak i spodenki "buchaste" przy biodrach, a dalej obcisłe przypominała chłopca; włosy związywała w pątlik; gdy Jagienka wydoroślała była bardziej poważna i nie przypominała już w niczym chłopca.
cechy charakteru: inteligentna, bystra, dzielna, pomysłowa, uparta, cierpliwa, wyrozumiała, pracowita, otwarta na innych, posiada męskie umiejętności, jest obtymistką.
2 3 2