Odpowiedzi

2010-04-10T16:42:11+02:00
MUTALIZM- jeden gatunek jest zależny od drugiego i nie jest w stanie bez niego żyć,
PROTOKOOPERACJA- oba gatunki nie są od siebie uzależnione,potrafią prawidłowo funkcjonować bez siebie.

Pasożyt żyje kosztem swojego żywiciela,szkodzi mu, stopniowo go 'niszcząc'
Drapieżnik poluje na swoją ofiarę i zabija.
3 3 3
2010-04-10T16:48:32+02:00
Protokooperacja- to okresowe wsporzycie dwoch gatunkow, ktore czerpia korzysci z siebie nawzajem, ale nie sa od siebie uzaleznione.

mutualizm(symbioza)- jest najwazniejsza forma wspolpracy, ktora przynosi korzysci dla obu stron i sa uzaleznione od siebie.

drapieznictwo- zachodzi w ukladzie drapiezca- ofiara, gdzie jedna populacja korzysta, a druga traci

pasozytnictwo- to negatywny typ zaleznosci miedzy zywicielem, a pasozytem. Pasozyt zyje kosztem gospodarza i dziala na jego szkode.
3 4 3
2010-04-10T16:48:39+02:00
W przypadku protokooperacji udział biorą osobniki dwóch różnych gatunków, przy czym korzyści czerpią obie strony, jednocześnie będąc niezależnym od siebie- mogą żyć oddzielnie. Przykładem może być ukwiał z krabem. Mutualizm to symbioza konieczna do przetrwania obu osobników, przynosząca jednocześnie korzyści obu stronom, np. bakterie celuloityczne żyjące w przewodzie pokarmowym przeżuwaczy.
Drapieżnictwo występuje pomiędzy zwierzętami różnych gatunków, polega na aktywnym chwytaniu, zabijaniu i zjadaniu ofiary przez drapieżnika. Jest interakcją antagonistyczną, w której drapieżnik czerpie korzyści a ofiara ponosi straty. Pasożytnictwo polega na osłabianiu żywiciela przez pasożyta, nie doprowadzając jednak do jego śmierci, która mogłaby oznaczać śmierć pasożyta. Przykład: kleszcz i pies.
2 5 2