Odpowiedzi

2010-04-10T16:53:35+02:00
Jan Kochanowski był jednym z najwybitniejszych twórców renesansu.W swoich utworach przedstawił wiele myśli i mądrych rad, które wykorzystywane w życiu stały się prawdziwą receptą. Świat,który kreował Jan z Czarnolasu był doskonałym dziełem sztuki, które cechowało się niezwykłym ładem,prostotą i harmonią.Odtwarzał on boski porządek rzeczy. Pisarz tworzył głównie fraszki,pieśni i treny.
W pieśni XIX przedstawił jak powinien postępować człowiek- istota stworzona przez Boga, różniąca się od zwierząt rozumem i mową " służmy poczciwej sławie, a jako kto może, niech ku pożytku dobra spólnego pomoże". Trzeba stawiać sobie jakieś cele aby bytowanie czlowieka nabrało sensu. Każdy powinien czynić coś, aby pomóc innym i przynieść pożytek dobry wspólnemu, gdyż lepiej jest umrzeć sławnym ze swoich czynów, niż pożegnać się z życiem w ukryciu i ciszy, nic w zamian nie zyskując.Jan Kochanowski w pieśni XXIV odnosi się do słów " nom omnis moriar"- nie wszystek umrę. W ten sposób chciał przekazać, że ważne jest aby każdy stworzył coś, co zostanie po jego śmierci, tak jak artysta, który zostawia po sobie dzieła, dzięki czemu żyje w pamięci innych pokoleń. Jan z Czarnolasu zaznacza jak ważne jest życie w zgodzie z sobą samym. W fraszce "Do gór i lasów", która jet jego autobiografią stosuje eluzje do słów "carpe diem" - która staje się recepta dla każdego. W życiu trzeba wszystko czynić "w czas"- w młodości bawić się, a w starszym wieku dążyć do spokoju i ustatkowania. Kolejną receptą, na dobre i szczęśliwe życie znajdujemy w pieśni "serce roście". "Ale to grunt wesela prawego, kiedy człowiek sumienia całego" - pisze jeden ze stref. Czyste sumienie nadaje człowiekowi prawdziwą radość. Człowiek jest spokojny, wesoły i otwarty na innych. Również bytowanie z przyrodą pomaga odczuć ukojenie i radość. Autor promował także postawę skromności i umiaru. W fraszce "Na dom w Czarnolesie" dziękuje Bogu za błogosławieństwo i prosi o pomoc w dalszym życiu, ale bardziej niż na wartościach materialnych, zależy mu na duchowych, takich jak zdrowie, czyste sumienie, ludzka życzliwość. W pieśni "nie porzucaj nadzieję jakością kolwiek dzieję".
Recepta na życie Kochanowskiego jest ponadczasowa, ponieważ człowiek zawsze powinien kierować się wartościami duchowymi, a nie materialnymi.
7 4 7