Odpowiedzi

2010-04-10T18:27:02+02:00
Według mie Stanisław August Poniatowski był patriotą i zdrajcą. Zdradził nasz kraj, ale za to ustalił order Viltuti Militari. Za jego panowania wybuchły aż trzy rozbiory Polski, ale wybudował on za to piękne dworki, pałace i inne budowle. Nie umiem powiedzieć czy to był bardziej zdrajca czy patriota(kochał Polskę).

Mam nadzieję, że pomogłam.
4 4 4
2010-04-10T18:43:17+02:00
Stanisław August Poniatowski był ostatnim Królem Polski, czy był Patriotą czy też zdrajcą? zapewne wielu z nas będzie miało podobne zdanie ale też będą tacy, którzy będą mieli inne i to jest naturalne.
Poniatowski chciał reform, był ministrem sztuki, sprowadzał słynnych malarzy, do tego był zakochany w Carycy Katarzynie. Król nie podejmował żadnych ważniejszych decyzji, które by się przyczyniły do wzmocnienia Polski. Również nie wchodził w konflikt z Rosją bo wiedział, że poniósłby klęskę z tak potężnym państwem. Za panowania Poniatowskiego Polska uległa rozbrojom. O to wielu historyków gani Króla. Może dlatego tak sie stało, że był pod wpływem Rosji. Wszak przystąpił do konfederacji targowickiej czyli tzw. "obozu zdrady" ale zrobił to pod groźbą Rosji, która groziła Królowi, że będzie musiał pokryć długi, które były ogromne oraz, że będzie podjęta restrykcja wobec kraju.
Moim zdaniem Poniatowski w pewnym sensie był patriotą ale jego zły charakter przyczynił się do tego, że był słaby pokusom, nie potrafił myśleć samodzielnie, bał się wyzwań, bardziej zalerzało mu na carycy, i własnych interesach, był zaślepiony miłością do niej a to spowodowało, że przeszedł na stronę zdrajcy.
5 4 5