Odpowiedzi

2009-11-03T17:14:11+01:00
Najwybitniejsi naukowcy, których prace przyczyniły się do powstania komputerów:

* Blaise Pascal (kalkulator od nazwiska konstruktora zwany Pascaliną, 1642)
* Gottfried Leibniz (system binarny, żywa ława do obliczeń, mechanizm stepped drum)
* Charles Babbage (maszyna różnicowa, maszyna analityczna)
* Ada Lovelace (prace teoretyczne, wizjonerskie w jej czasach koncepcje wykorzystania komputerów)
* Claude Shannon (teoretyczne podstawy budowy komputerów – "przekucie" algebr Boola i współczesnej mu wiedzy o elektronice)
* Alan Turing (teoretyczne podstawy informatyki, Maszyna Turinga i Uniwersalna maszyna Turinga)


Niektóre z historycznych modeli komputerów:

* Z3 – w pełni automatyczny komputer o zmiennym programie zbudowany przez niemieckiego inżyniera Konrada Zuse w 1941.
* Colossus – wyprodukowane przez rząd brytyjski podczas drugiej wojny światowej w liczbie 11 sztuk komputery lampowe, których zadaniem było od 8 grudnia 1943 roku łamanie szyfrów maszyny Enigma (zwłaszcza do złamania szyfrów maszyny Lorenza).
* ENIAC – tworzony w latach 1943–1946 elektroniczny komputer, który składał się z 18 tys. lamp elektronowych 1500 przekaźników, ważył 30 ton i miał wymiary 15 na 9 metrów.

Komputer od tradycyjnego kalkulatora odróżnia zdolność wykonywania wielokrotnie, automatycznie powtarzanych obliczeń, wg algorytmicznego wzorca zwanego programem, gdy tymczasem kalkulator może zwykle wykonywać tylko pojedyncze działania. Granica jest tu umowna, ponieważ taką definicję komputera spełniają też kalkulatory programowalne (naukowe, inżynierskie), jednak kalkulatory służą tylko do obliczeń matematycznych, podczas gdy nazwa komputer najczęściej dotyczy urządzeń wielofunkcyjnych.

Jakkolwiek istnieją mechaniczne urządzenia liczące, które potrafią realizować całkiem złożone programy, zazwyczaj nie zalicza się ich do komputerów. Warto jednak pamiętać, że prawzorem komputera była maszyna Turinga, którą można by wykonać w całości z części mechanicznych, a pierwsze urządzenia ułatwiające obliczenia były znane w starożytności, np. abakus z 440 p.n.e..
2009-11-03T17:15:16+01:00
Powstanie pierwszego komputera można datować już na rok 3000 p.n.e., kiedy to wynaleziono pierwsze liczydło zwane abokusem. I tak przez setki wieków tworzyła się historia, która niosła ze sobą liczne wynalazki, spektakularne i te mniej znaczące dla rozwoju cywilizacji. Dzięki nim i wiedzy naukowców XX wieku, podjęło próby budowy ma-szyny, która by mógła ułatwić życie ludzi.
Wzmianki o tym, które z wymyślonych urządzeń można nazwać jako pierwszy na świecie komputer są nieprecyzyjne.
Najlepsza Odpowiedź!
2009-11-03T18:02:58+01:00

23 - letni wówczas Don Eyle, absolwent Boston University zajął się oprogramowaniem prototypowego komputera (dzieła Massachusetts Institute of Technology), który miał mniejsze możliwości obliczeniowe niż dzisiejszy mikroprocesor w telefonie komórkowym, za to zajmował sporą szafkę i ważył ponad 30 kilogramów - mimo, że po raz pierwszy wykorzystano w nim układy scalone. Panel kontrolny przypominał nieco kalkulator, pamięć miała 160 kilobajtów, a wykonywał około 40 tysięcy operacji na sekundę, co jest żałosnym tempem w porównaniu z byle współczesnym palmtopem.