Odpowiedzi

2010-04-10T21:55:31+02:00
Konstrukcja podstawy:
narysuj kwadrat o dowolnym rozmiarze. Na cyrkiel nabij odległość od środka kwadratu do jego wierzchołka (środek uzyskasz po wytyczeniu przekątnych).
Cyrklem zakres okrąg - będzie wyglądać jak okrąg opisany na kwadracie.
Teraz narysuj dwie prostopadłe do boków kwadratu, tak by je połowiły i wytyczyły na okręgu łącznie cztery punkty. Połącz ze sobą punkty powstałe na okręgu i wierzchołki kwadratu, zawarte w okręgu.
Konstrukcja boków:
Wystarczy od boku wysunąć po dwa odcinki o długości, takiej jak wysokość graniastosłupa. Potem je połącz i zrób tak samo z pozostałymi.
Konstrukcja podstawy górnej:
Wybierz sobie jeden bok. Od środka pierwszego okręgu wytycz półprostą przechodzącą przez środek krawędzi bocznej wybranego boku. Traktując ten bok jako prostokąt znajdź środek na wysokości graniastosłupa po obydwóch stronach i wytycz odcinek. Półprosta już go dzieli, pokazując punkt w który wbijesz ostrą końcówkę cyrkla, nabierzesz odległość do środka pierwszego okręgu i przeniesiesz go na druga stronę - otrzymałeś środek drugiego okręgu, na którym zbudujemy górną podstawę. Teraz tylko zatocz drugi okrąg o tym samym promieniu jak w przypadku dolnej podstawy.
Wpisz w nowy okrąg kwadrat, tak by jeden z jego wierzchołków naszedł na jeden ze skrajnych punktów krawędzi podstawy górnej. Teraz znów dwie prostopadłe do boków kwadratu (dzielące je na dwie równe części). Powstałe punkty na okręgu połącz i gotowe.
Załączam obrazek przykładowej siatki graniastosłupa ośmiokątnego wykonanej tym sposobem.
Jak chcesz to porób zakładki.
16 4 16