Odpowiedzi

2009-11-04T12:38:52+01:00
Caravaggio inaczej Michelangelo Merisi da Caravaggio (1573-1610) włoski malarz epoki baroku, który na początku swojej kariery malarskiej malował obrazy rodzajowe a także mitologiczne. Później zaczął tworzyć obrazy o tematyce religijnej i wtedy włąśnie otrzymał możliwość namalowania obrazów przedstawiających historię św. Mateusza.
Dzieło ,,Powołanie św. Mateusza" powstało w latach 1598-1600, czyli w okresie baroku, który charakteryzował się tym, że nie używano wielu barw jasnych, przeważały w większości barwy ciemne, lecz chodziło też o to, że bardzo ważna była religia. Jest to obraz olejny, malowany techniką impastów, które dają nam wrażenie trójwymiarowości postaci. Obraz przedstawia scenę, w której Mateusz zostaje powołany przez samego Jezusa. Na planie pierwszym znajduje się grupka celników, którzy jak możemy przypuszczać liczą pieniądze. Znajdują się tam także św. Piotr i Jezus, który gestem nakazuje Mateuszowi, aby ten poszedł z nim. Celnicy ubrani są w bogate szaty z odcieniami czerwieni i żółci, a na głowie mają kapelusze z piórami. Malarz używał ciemnych barw, ale lekkim rozjaśnieniem wydobył z ciemności postaci. Po głębszym wpatrzeniu się możemy zauważyć, że postacie, które stoją i które siedzą tworzą krzyż, który również widzimy we framudze okna. Jest on symbolem boskości, życia i nieśmiertelności.
,,Powołanie św. Mateusza" jest według mnie dziełem uniwersalnym, ponadczasowym. I na pierwszy rzut oka pewnie wielu z nas wśród tej grupki nie znalazłoby postaci św. Mateusza, ponieważ jest on w głebi obrazu. Lecz zrozumiał gest Jezusa i poszedł za Nim a także został Jego uczniem i razem z Nim głosił Słowo Boże.
2 3 2