Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2010-04-11T15:19:59+02:00
A)Skrzypy to niewielkie rośliny o specyficznej budowie. Ich łodygi są przesycone krzemionką.Podczas zgniatania wydają charakterystyczny dźwięk od którego wzięły nazwę.Liście skrzypów są łuskowate, osadzone w okółkach rozmieszczonych na łodydze w regularnych odstępach. Okółkowo wyrastają też odgałęzienia boczne. Najdłuższe z nich są położone nisko, a krótkie na szczycie pędu.Taka budowa sprawia ,że cała roślina przypomina choinkę.
Widłaki to niewielkie rośliny o płożących się łodygach, pokrytych spiralnie ułożonymi łuskowatymi listkami. Łodygi tych roślin rozgałęziają się widlasto, stąd nazwa ej grupy. Pędy widłaków są zielone przez cały rok. Ich cykl rozwojowy jest bardzo długi.Proces kiełkowania zarodników trwa 6-7 lat i odbywa się tylko w obecności określonych gatunków grzybów, z którymi organizmy te żyją w symbiozie.Dawniej często używano widłaków w medycynie,więc bardzo dużo ich zrywano.Doprowadziło to do niemal całkowitego ich wyginięcia.Obecnie wszystkie występujące w Polsce gatunki widłaków są objęte ochroną prawną.
b)Z węzłów wyrastają liście oraz pąki boczne.
c)korzenie przybyszowe wyrastają w nietypowych częściach rośliny np z boku łodygi lub na liściach. Zaś pędy nadziemne wyrastają z korzenia.
2 4 2